Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ulgi podatkowe za miejsca pracy

Anna Suchcicka
Zwolnienia od podatków, uchwalone przez miejskich radnych 25 marca, mają być formą pomocy dla przedsiębiorców, którzy poprzez nowe inwestycje utworzą nowe miejsca pracy i zatrudnią mieszkańców zameldowanych na stałe w Przasnyszu.

- Dzięki tej uchwale przyspieszymy rozwój gospodarczy miasta i zmniejszymy bezrobocie - uważają miejscy radni. Czy te założenia okażą się trafne, pokaże czas.
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców będą obowiązywać w latach 2004-2008. W uchwale przyjętej 25 marca czytamy: "zwalnia się z podatku od nieruchomości nowo wybudowane budynki i budowle oraz nowo nabyte grunty, budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności". Ulgi przewidziane są także dla gruntów, budynków i budowli "w przypadku rozpoczęcia wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika, będące w jego posiadaniu, lecz wcześniej niewykorzystywane do prowadzenia działalności, pod warunkiem poniesienia nakładów inwestycyjnych związanych z uruchomieniem bądź rozbudową przedsiębiorstwa".
Za nowo wybudowane budynki i budowle uważa się obiekty, w których działalność została rozpoczęta po wejściu w życie uchwały (tj. po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego). Natomiast przez nowo nabyte grunty, budynki i budowle uważa się nieruchomości nabyte po wejściu w życie uchwały, na których nie prowadzono działalności gospodarczej w ciągu co najmniej trzech ostatnich lat.
Warunkiem uzyskania zwolnienia jest utworzenie w ww. obiektach nowych miejsc pracy i zatrudnienie mieszkańców zameldowanych na stałe w Przasnyszu.
Zwolnienie będzie przysługiwało na rok, jeśli w wyniku inwestycji zostanie utworzonych od 3 do 10 miejsc pracy. Przez dwa lata podatku od nieruchomości nie będą musieli płacić przedsiębiorcy, którzy utworzą od 11 do 30 miejsc pracy; przez trzy lata - ci, którzy zatrudnią od 31 do 70 osób; a przez cztery - ci, którzy utworzą od 71 do 100 stanowisk pracy. Pięcioletnie umorzenie będzie dotyczyć inwestorów, którzy zatrudnią co najmniej 100 osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Co więcej - zwiększony wzrost zatrudnienia musi zostać utrzymany przez cały okres zwolnienia od podatku.
Zwolnienia nie obejmują jednak: budynków, w których prowadzona jest działalność handlowa detaliczna na pow. większej niż 500 m kw. w jednym obiekcie (czyli supermarketów) oraz podatników zalegających z zapłatą podatków i opłat wobec budżetu gminy, urzędu skarbowego i ZUS-u.
Przepisów uchwały nie stosuje się także w przypadku, gdy wartość ulgi, łącznie z wartością pomocy udzielonej podatnikowi w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie z podatku od nieruchomości, przekracza 100 tys. euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki