Ulga mieszkaniowa – komu przysługuje i na jakich zasadach jest przyznawana

Katarzyna Piojda
Na ulgę mieszkaniową mogą liczyć m.in. ci, którzy mają jedno mieszkanie, a odziedziczyli drugie, chcą je sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić kolejne lokum.
Na ulgę mieszkaniową mogą liczyć m.in. ci, którzy mają jedno mieszkanie, a odziedziczyli drugie, chcą je sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić kolejne lokum. gosiak1980 (Pixabay.com)
Udostępnij:
Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Wyjaśniamy, kiedy można się o nią starać i jakie warunki należy spełnić.

Sprzedając mieszkanie lub inną nieruchomość musimy odprowadzić podatek dochodowy. Są jednak wyjątki i ulgi - wyjaśniamy, kto i kiedy może z nich skorzystać.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w kilku sytuacjach. - Tak jest na przykład w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – wymienia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sprzedaż lub zamiana mieszkania a ulga mieszkaniowa

Odpłatne zbycie nieruchomości rozumiane jest przede wszystkim jako sprzedaż lub zamiana mieszkania. Okres wspomnianych 5 lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta. – Zbycie w 2017 roku nieruchomości, która została nabyta przed 1 stycznia 2012 roku, nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem PIT – podkreśla rzecznik.

Podatek PIT obliczany jest od dochodu. – Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia, pomniejsza się także o koszty uzyskania przychodu – zaznacza Bartosz Stróżyński. – Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty nabycia oraz koszty wytworzenia lub wybudowania zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego, np. prawa wieczystego użytkowania gruntów.

I dalej: – Jeżeli nieruchomość została nabyta w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, kosztem uzyskania przychodów jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Do kosztów uzyskania przychodów, zarówno w przypadku nieruchomości kupionych, jak i otrzymanych, można też zaliczyć udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości. Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Ulga mieszkaniowa

Wolne od podatku PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe – wyjaśnia rzecznik. – Kwota zwolnienia jest limitowana i zależy od tego, w jakiej części zostanie wydatkowany przychód na cele mieszkaniowe, tzn. zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe (są one wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT) w określonym terminie.

Jak obliczyć dochód zwolniony z opodatkowania?

W celu obliczenia dochodu zwolnionego z opodatkowania, stosuje się następujący wzór:

dochód x wydatki na cele mieszkaniowe
---------------------------------------------- = dochód zwolniony
przychód z odpłatnego zbycia

Specjalista kontynuuje: – Jeżeli przychód z odpłatnego zbycia w całości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości zwolniony od podatku PIT.

Wydatki na własne cele mieszkaniowe

Do wydatków na własne cele mieszkaniowe zaliczamy m.in. wydatki na zakup mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zakup gruntu pod budowę domu. – Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, zaciągniętych na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych – informuje ekspert.

Stawka podatku

– Podatek wynosi 19 procent osiągniętego dochodu, stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, a kosztami uzyskania przychodu, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw – podkreśla Stróżyński.

Rozliczenie z fiskusem

Co roku w terminie do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne (PIT-39), w którym wykazuje się dochody uzyskane w roku podatkowym ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych i należny podatek PIT od dochodu, do którego nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, lub wykazuje się dochody zwolnione z podatku PIT ze względu na ulgę mieszkaniową.

Rzecznik: – W zeznaniu wykazuje się dochody zwolnione z opodatkowania PIT niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe zostały już poniesione w okresie od dnia odpłatnego zbycia do dnia złożenia zeznania, czy też będą poniesione dopiero po złożeniu zeznania – tj. w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym uzyskano przychód.

Korekta zeznania podatkowego

Jeżeli w złożonym zeznaniu zostały wykazane dochody zwolnione z opodatkowania, a nie zostały wypełnione warunki zwolnienia określone w ustawie PIT, trzeba złożyć korektę zeznania i zapłacić podatek PIT łącznie z odsetkami za zwłokę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ulga mieszkaniowa – komu przysługuje i na jakich zasadach jest przyznawana - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie