Ułańskie stowarzyszenia dostaną odznaki „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”

Piotr Ossowski
Udostępnij:
Ostateczną decyzję podejmie rada miasta, ale wydaje się to formalnością - podczas majowej uroczystej sesji rady miasta odznaką „Za zasługi dla miasta Ostrołęki” uhonorowane zostaną dwa stowarzyszenia kultywujące tradycje ułańskie.

Nie po raz pierwszy przy okazji nadawania tych odznak - okoliczności są, co najmniej - niecodzienne.
Do specjalnej miejskiej komisji wpłynął wniosek o nadanie odznaki Stowarzyszeniu Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

Wniosek jest autorstwa... Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Ostrołęce. Co transportowcy mają wspólnego z ułanami? Oba stowarzyszenia współpracują ze sobą, łączy je także osoba Mirosława Szczepankowskiego, który podpisał się pod wnioskiem o odznakę dla ułanów. To prezes stowarzyszenia transportowców i... skarbnik stowarzyszenia ułańskiego.

Już sam fakt, że ktoś składa wniosek o nadanie najwyższej miejskiej odznaki, w pewnym sensie samemu sobie, jest dość kuriozalny. Miasto po otrzymaniu wniosku o nadanie odznaki dla stowarzyszenia zorientowało się, że może dojść do niezręcznej sytuacji. Tu trzeba wyjaśnić, że mamy w Ostrołęce dwa stowarzyszenia ułańskie (powiedzieć, że są w dobrych stosunkach, to powiedzieć zdecydowanie za dużo).

Istnieje Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zas-ławskich (obecnie kieruje nim Edward Kowalski) ale istnieje też (a raczej przede wszystkim) Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Kieruje nim Wiesława Gałka. I to właśnie to stowarzyszenie oficjalnie dziedziczy tradycje ostrołęckich ułanów, organizuje święto pułkowe, prowadzi izbę pamięci, itd.

Kiedy do miasta wpłynął wniosek o przyznanie odznaki jednemu stowarzyszeniu, uznano, że... w takiej sytuacji i stowarzyszenie Wiesławy Gałki też należy odznaczyć. Czy honorowanie na zasadzie „jak jednym to i drugim”, czy inaczej mówiąc „przy okazji” jest rzeczywiście honorowaniem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie