MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uderzeni VAT-em

Jarosław Sender
Nowy rok przyniósł wzrost podatku VAT. Niewątpliwie odbije się to na naszych domowych budżetach

Na podstawowe produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne od 1 stycznia obowiązuje stawka 5 procent VAT. Na 8 procent (było 7 proc.) ustalony został podatek m.in. na budow¬nictwo mieszkaniowe, leki oraz niektóre media. Podstawowa stawka VAT wynosi teraz 23 procent (wcześniej 22 proc.). W przypadku większości towarów i usług zmiana stawek będzie oznaczała podwyższenie ich cen. Wyjątek stanowi żywność. Przykładowo, na część produktów obłożonych do ub. roku stawką 7 proc., od 1 stycznia obowiązuje stawka 5 proc. (np. soki, pieczywo).

Według obliczeń Ministerstwa Finansów, podwyżka podatku VAT ma przynieść budżetowi państwa dodatkowe 5 mld zł.

Ceny wielu towarów i usług już wzrosły, droższe są choćby paliwa. Ale należy się spodziewać, że podrożeje też odzież, tytoń, sprzęt AGD i materiały budowlane.

- Ceny paliw już poszły niesamowicie w górę, a to dopiero początek podwyżek. Gdyby wraz ze wzrostem cen rosły nasze płace, wtedy byśmy tego nie odczuli - mówi Halina Milewska z Krasnosielca.

- U mnie ceny nie wzrosły. Jako sprzedawca bardziej przejmowałam się tym, że nie sprostam nowym wymogom. Musiałam zapoznać się z ustawą VAT i zmienić ustawienia kasy fiskalnej - mówi Iwona Pogorzelska ze sklepu wielobranżowego Agro-Land w Krasno¬sielcu.

Jak twierdzą sprzedawcy, z którymi rozmawialiśmy, podwyżki w minimalnym stopniu przełożą się na ceny. Nie warto więc robić zakupów na zapas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki