Uczniowie pod czujnym okiem policji. Będzie bezpiecznie?

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Sprawdź, jak policja zadba o bezpieczeństwo Twojego dziecka w szkole.

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce nadkom. Janusz Pawelczyk opublikował list, w którym przedstawia policyjny program dotyczący bezpieczeństwa uczniów. Oto jego treść:

"Rusza nowy rok szkolny. Po dłuższym okresie powrócimy do swoich znajomych albo też wkroczymy w nowe środowisku szkół średnich. W nowym roku szkolnym postaramy się by wasze myśli związane ze szkołą dotyczyły przede wszystkim nauki oraz świetnej atmosfery. By nowy rok szkolny wolny był od agresji będziemy prowadzić szereg działań i akcji, które będą miały na celu walkę z wszelkimi przejawami patologii.

Jak co roku ważną dla nas sprawą jest bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły. W związku z powyższym w rejonach szkół będą miały miejsce kontrole m.in. prędkości jazdy kierowców. W poszczególnych szkołach odbędą się także różne akcje profilaktyczne począwszy od naszej kampanii "Widzisz Mnie, Zwolnij !!!", w ramach której na terenie miasta i powiatu rozdano już ponad 2000 odblasków.

Ponadto prowadzone będą spotkania w szkołach dla najmłodszych dzieci. Jak wiadomo nie będzie to jedyny temat u juniorów. Wskażemy im także sposoby uniknięcia rożnych trudnych sytuacji. Podkreślam jednak, że sami rodzice powinni wiele rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa i udzielać im porad takich jak: przyjmowania od obcych j prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi, czy też wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych.

Powinniśmy także dawać wskazówki, w jaki sposób mają się zachować w domu podczas naszej nieobecności. Bardzo często zapominany o problemie związanym z zakazem otwierania drzwi bloku przez domofon osobom obcym. Ponadto nie wskazujmy naszym pociechom miejsca gdzie ukrywamy pieniądze oraz biżuterię. Jak wiadomo sprzętu typu RTV nie ukryjemy zatem wspomnijmy o tym by nie opowiadały wszystkim o wyposażeniu mieszkania.

Oprócz kontroli związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym policjanci kontrolować będą m.in. dworzec PKS, okolice szkół a także skwerki i pustostany znajdujące się na terenie miasta. A to wszystko by nie doszło między młodymi ludźmi do kłótni, które w konsekwencji mogą doprowadzić do bójek czy pobić. Tradycyjnie jak w latach ubiegłych odbywać się będą patrole szkolne. Przynajmniej raz w tygodniu takie służby będą pełnić funkcjonariusze Referatu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz Straży Miejskiej. Patrol będzie kontrolować rejony szkół. Najczęściej kontrole te będą dotyczyć okresu długich przerw podczas trwania zajęć.

Osoby uczące się w szkołach średnich muszą liczyć się z faktem, że w momencie ukończenia przez nich 17 roku życia w przypadku zatrzymania ich w rejonie szkoły na paleniu papierosów poniosą konsekwencje w postaci mandatu karnego. Wobec osób, które nie ukończyły 17 roku życie zostanie sporządzony wniosek do ostrołęckiego Wydziału Rodzinnego, Sądu Rejonowego. Miej liberalne będzie postępowanie wobec nieletnich spożywających alkohol. W tym przypadku każdorazowo sprawa znajdzie swój finał w sądzie a nieletni będzie musiał się liczyć z nadzorem w postaci "Karty Nieletniego". Najważniejszym naszym celem w powyższych sytuacjach będzie jednak walka z osobami, które dokonują sprzedaży alkoholu i tytoniu osobom małoletnim, lub też ułatwiają im dostęp do tych substancji.

Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać jak leczyć, dlatego też przygotowaliśmy szereg tematów pogadanek w poszczególnych klasach. Do współpracy zapraszam szkoły, z którymi pracowaliśmy w latach ubiegłych oraz te z którymi współpraca nie zawsze układała się najlepiej. Wśród proponowanych tematów znajduje się następująca problematyka:

Przedszkola i klasy 1-3 szkoły podstawowej
- Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły,
- Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i w domu,
- Bezpieczeństwo podczas zabawy,
- Charakterystyka Służby w Policji
- Bezpieczeństwo w kontakcie z psami

Klasy 4-6 szkoły podstawowej
- Bezpieczeństwo na drodze (rowery, skutery, quady)
- Moja własna odpowiedzialność (odpowiedzialność prawa osób nieletnich)
- Charakterystyka Służby w Policji
- Zagrożenia w internecie,
- Agresja w szkole
- Bezpieczeństwo nad wodą

Szkoły Gimnazjalne
- Bezpieczeństwo na drodze (rowery, skutery, quady, filmy)
- Moja własna odpowiedzialność (odpowiedzialność prawa osób nieletnich)
- Charakterystyka Służby w Policji
- Zagrożenia w internecie
- Charakterystyka patologii społecznych ( Alkoholizm, Narkomania, Nikotynizm)
- Bezpieczeństwo w postępowaniu przy niewypałach i niewybuchach
- Agresja w szkole
- Bezpieczeństwo nad wodą
- Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny

Szkoły Średnie
- Bezpieczeństwo na drodze (rowery, skutery, quady, filmy)
- Moja własna odpowiedzialność (odpowiedzialność prawa osób nieletnich)
- Charakterystyka Służby w Policji
- Zagrożenia w internecie
- Charakterystyka patologii społecznych ( Alkoholizm, Narkomania, Nikotynizm)
- Bezpieczeństwo w postępowaniu przy niewypałach i niewybuchach
- Handle ludźmi (wskazane dla ostatnich klas szkół średnich)
- Pilnuj Drinka (spotkania w ramach kampanii ogólnopolskiej dot. pigułki gwałtu).
- Agresja w szkole
- Bezpieczeństwo nad wodą
- Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny

Ponadto policjanci prowadzą spotkania z rodzicami i pedagogami. Wśród nauczycieli omawiamy procedury postępowania w przypadku stwierdzenia zagrożenia demoralizacją u ucznia. Spotkania z rodzicami mogą się odbyć nie tylko poprzez szkołę, ale także sami rodzice mogą się zgłaszać z taką potrzebą.

Za spotkania w szkołach odpowiadają policjanci Referatu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii. Zgłoszenia odbywają się przez cały tydzień pod nr telefonów 760-15-68."

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

23
Podejrzewam że niewiele się zmieni.
Dodaj ogłoszenie