Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy przeszli z kościoła na cmentarz. Uczcili poległych za Ojczyznę

Mieczyslaw Bubrzycki
W uroczystościach wzięły udział szkolne poczty sztandarowe
W uroczystościach wzięły udział szkolne poczty sztandarowe
W Prostyni to było bardzo ważne święto.

Uroczystości Święta Niepodległości w Prostyni odbyły się 13 listopada. We mszy świętej sprawowanej w miejscowym sanktuarium przez ks. Pawła Błaszczyka wzięło udział wielu parafian, a także poczty sztandarowe Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, proporzec 14 drużyny harcerskiej "Sokoły" oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prostyńskiej.

Po mszy zakończonej pieśnią "Boże, coś Polskę" uformowana została kolumna prowadzona przez krzyż, ministrantów i sztandary szkół. Podczas marszu na cmentarz modlono się w intencji wszystkich, który zginęli walcząc za Ojczyznę i za tych, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej w pobliskim obozie w Treblince.

Pierwszy przystanek na cmentarzu był przy grobie z napisem: "Cześć Bohaterom Poległym za Ojczyznę", w którym znajdują się szczątki napoleońskich żołnierzy wracających spod Moskwy w 1812 roku. Nie jest znana ich narodowość, możemy przypuszczać, że mogli być Polakami, którzy wierzyli, że z Napoleonem uda się wskrzesić wolną Ojczyznę.

Głównym celem marszu cmentarnymi alejkami był Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym wartę trzymali harcerze. Tu przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prostyńskiej złożyli biało-czerwony wieniec, a wiele osób postawiło znicze. W tym miejscu rozbrzmiał hymn państwowy, wywołujący dreszcz emocji i radości z wolnej Polski. Następnie krótką historię związaną z kampanią napoleońską i z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę przedstawił Wojciech Jakubik, nauczyciel historii.

Dopełnieniem całej uroczystości był wzruszający wiersz wyrecytowany przez jedną z uczestniczek, pamiętającą odległe czasy, mówiący o doli polskiego żołnierza. Ostatnim punktem uroczystości były wpisy do księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki