Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie hulajnogi lub roweru zminimalizuje straty w razie wypadku lub kradzieży. Oto powody, dla których warto ubezpieczyć swój sprzęt

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Decydując się na takie ubezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że zadziała ono tylko w sytuacji, gdy rower czy hulajnoga były przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, odpowiednio zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu o trwałej, trudnej do sforsowania budowie.
Decydując się na takie ubezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że zadziała ono tylko w sytuacji, gdy rower czy hulajnoga były przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, odpowiednio zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu o trwałej, trudnej do sforsowania budowie. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
Polacy pokochali jednoślady. Z roku na rok przybywa użytkowników rowerów i hulajnóg. Jak wskazują eksperci, wraz z rosnącą popularnością jednośladów, coraz więcej użytkowników interesuje się ubezpieczeniem swojej hulajnogi oraz polisą OC na rower. Sprawdź czy warto wykupić ubezpieczenie roweru lub ubezpieczenie hulajnogi. Co ważne polisa OC może zadziałać także w przypadku sprzętu wypożyczanego.

– Korzyści płynących z wykorzystania jednośladów jest naprawdę wiele, o czym z roku na rok Polacy przekonują się coraz mocniej. Rozszerza się pojmowanie funkcji rowerów czy hulajnóg, z czysto rekreacyjnej, na pełnowartościowy środek transportu – komentuje Piotr Ruszowski, prezes zarządu Mondial Assistance.

Decydując się na takie ubezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że zadziała ono tylko w sytuacji, gdy rower czy hulajnoga były przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, odpowiednio zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu o trwałej, trudnej do sforsowania budowie.

Ubezpieczenie hulajnogi lub roweru zminimalizuje straty w ra...

Duże zainteresowanie ubezpieczeniem hulajnogi i roweru

– Wraz z rosnącą popularnością jednośladów, coraz więcej użytkowników interesuje się ubezpieczeniem swojego sprzętu. I słusznie. Takie ubezpieczenie i pakiet assistace obejmują naprawę lub zwrot kosztów pojazdu w razie wypadku lub kradzieży. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że prawie połowa użytkowników chciałaby skorzystać z takiej opcji ubezpieczenia – wskazuje ekspert.

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji, w 2021 r. co miesiąc przeciętnie 1125 właścicieli traciło swój rower w wyniku kradzieży. Nic więc dziwnego, że zwrot pieniędzy po kradzieży roweru czy hulajnogi to najbardziej atrakcyjny element ubezpieczenia – takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Mondial Assistance.

– Decydując się na takie ubezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że zadziała ono tylko w sytuacji, gdy rower czy hulajnoga były przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, odpowiednio zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu o trwałej, trudnej do sforsowania budowie. W kwestii kradzieży w terenie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu – poprzez przypięcie go odpowiedniego miejsca atestowanym zapięciem. Nie można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli pozostawimy rower lub hulajnogę bez opieki w miejscu niezabezpieczonym — wyjaśnia Rafał Mrozowski, Allianz Partners.

Niemal co czwarty zainteresowany (27 proc.) kupnem takiego ubezpieczenia chciałby nabyć taką polisę bezpośrednio w sklepie, w którym dokonał zakupu hulajnogi czy roweru. 45 proc. badanych wskazało, że najchętniej wykupiłoby takie ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego.

Co daje ubezpieczenie OC na hulajnogę i rower?

Jak wskazują eksperci, ubezpieczenie może gwarantować również pokrycie kosztów naprawy zniszczonego w wypadku sprzętu. Ta opcja jest ważna dla 46 proc. badanych przez Mondial Assistance. Jak wskazano, koszty naprawy jednego z elementów e-hulajnogi wahają się w granicach od 70-300 zł. W przypadku rowerów naprawa jednej z części może być nawet dwukrotnie wyższa.

Przydatne są też opcje pomocy w transporcie uszkodzonego roweru. Jeśli nie można nim wrócić do domu asystor może zorganizować jego transport z miejsca wypadku do punktu napraw lub miejsca zamieszkania. Oczywiście przewożony jest zarówno uszkodzony rower, jak i jego właściciel.

Wypadek na hulajnodze lub rowerze? Warto wykupić NNW i OC

Połowa ankietowanych (49 proc.) uznaje, że NNW jest wartościowym elementem ubezpieczenia. Pomoc medyczna po wypadku jest ważna dla 37 proc. osób biorących udział w badaniu. Z kolei dla 48 proc. badanych ważne jest też posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jak podano, powołując się na statystyki Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do ponad 3,5 tys wypadków drogowych z udziałem rowerzystów.

– Warto pamiętać, że NNW i OC jest potrzebne nie tylko jeśli jesteśmy właścicielami roweru czy hulajnogi. O takim ubezpieczeniu powinni pomyśleć też użytkownicy sprzętu udostępnianego w ramach różnego rodzaju platform sharingowych. Mogą oni sami ucierpieć w wypadku i wtedy przyda się NNW z opcją pomocy medycznej. Jeśli spowodują wypadek z polisy OC mogą być pokryte roszczenia osoby poszkodowanej – mówi Mrozowski.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki