Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko dwie przychodnie z Ostrołęki nie podpisały umowy z NFZ (pełna lista)

Robert Majkowski
sxc.hu
Gorzej sytuacja wygląda w powiecie. Co pacjenci mają zrobić, jeśli ich przychodnia jest zamknięta, a nie posiadają potrzebnej dokumentacji medycznej?

Według informacji z mazowieckiego NFZ tylko dwie placówki w Ostrołęce nie podpisały umowy z funduszem na 2015 rok. Są to: "MAK-MED" S.C. Danuta Garbacka-Makowiecka, Remigiusz Makowiecki (Ostrołęka, Kurpiowska 5) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne (Ostrołęka, 11 Listopada 51). Gorzej sytuacja wygląda w powiecie ostrołęckim, gdzie nowego kontraktu nie podpisało aż 14 przychodni. Pełną listę znajdziecie tutaj . Przypomnijmy, że pacjenci mogą też korzystać ze szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) lub pogotowia.

Zamknięte przychodnie to efekt impasu w rozmowach resortu zdrowia z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Negocjacja kontraktów pomiędzy obiema stronami odbywa się co roku. Co roku też dochodzono do porozumienia. Tym razem się nie udało.

- Zdecydowały o tym dwa czynniki: organizacyjny i finansowy, który idzie za tym pierwszym - - mówi Danuta Garbacka-Makowiecka, wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oddział Ostrołęka. - Ministerstwo dokłada nam co roku nowych obowiązków. Od tego roku mamy obowiązek wystawiania skierowań (obowiązek wydawania skierowań) do okulisty i dermatologa dołożono nam także pakiet onkologiczny, w ramach którego musimy m.in. wypełnić bardzo rozbudowaną kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Nowe obowiązki wpłyną na wydłużenie kolejek pod naszymi gabinetami i ograniczenie czasu, który możemy poświęcić pacjentowi

I tu dotykamy aspektu finansowego całego konfliktu.
- W związku z nowymi obowiązkami powinniśmy kogoś zatrudnić, ale na to nie mamy pieniędzy - tłumaczy Danuta Garbacka-Makowiecka.

Brak jest także lekarzy chętnych do pracy w przychodniach POZ.
- To pan minister Arłukowicz zerwał rozmowy - dodaje pani wiceprezes. - Od wiele lat robił wiele, aby zniszczyć medycynę rodzinną. Prosiliśmy wcześniej o pilotaż pakietu onkologicznego, choćby w jednym województwie. Bez rezultatu.

Co jednak jeśli nasza przychodnia nie jest otwarta, a nam potrzebna jest dokumentacja medyczna - czy to do przedłużenia zwolnienia lekarskiego, czy do wypisu recepty?

- Przychodnie bez kontraktu mają obowiązek umożliwić odbiór dokumentacji - informuje Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. - Jeśli go nie wykonują, należy to zgłosić na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta 0 800 190 590 (w godz. 9 - 21). Rzecznik może wszcząć postępowanie i nałożyć do 0,5 mln zł kary.

Wniosek o udostępnienie dokumentacji należy przesłać na adres przychodni.

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki