Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle się działo w 2012 roku! - trzecia i ostatnia część najważniejszych wydarzeń ubiegłego już roku

Redakcja
Przypominamy Czytelnikom, najważniejsze sprawy, o których mogli przeczytać w "Głosie Wyszkowa"

Zabity był obcokrajowcem - taką hipotezę, na potrzeby śledztwa w sprawie zabójstwa mężczyzny nieustalonej tożsamości, postawiła prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Częściowo spalone i zwęglone zwłoki odnaleziono w kompleksie leśnym między Skuszewem a Kamieńczykiem.
Zakład Medycyny Sądowej w Poznaniu pracuje nad komputerowym zrekonstruowaniem wizerunku twarzy mężczyzny. Do tej pory nie została ustalona jego tożsamość. Biegli ustalili, że zgon mężczyzny nastąpił na skutek urazu termicznego i rozległych ran spowodowanych ogniem. Oznacza to, że mężczyzna został podpalony żywcem. Ciało zamordowanego mężczyzny pochowano na cmentarzu miejskim w Wyszkowie.

Ze zdecydowanym sprzeciwem lokalnej społeczności spotkała się propozycja stworzenia prywatnego zakładu opiekuńczo-leczniczego w byłej szkole w Gulczewie. Nie przekonały ich ani argumenty finansowe, ani obietnica powstania miejsc pracy. Burmistrz podjął decyzję, że użyczy mieszkańcom budynek i przez rok pozwoli im gospodarować nim na własne cele, czyli jako siedzibę dwóch stowarzyszeń i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Przez niespełna cztery miesiące udało się wyremontować i wyposażyć dom pogorzelców z Leszczydołu Starego, trójki niepełnosprawnego rodzeństwa. Ich dom na początku czerwca strawił ogień. Wysiłkiem wielu osób, głównie mieszkańców wsi oraz pracowników opieki społecznej, rodzina wróciła do zupełnie nowego domu.

W wypadku samochodowym w okolicach Łosinna zginął 10 września Mariusz Janasz, były bramkarz Bugu Wyszków. Miał 37 lat.

Dyspozytornię pogotowia w wyszkowskim szpitalu i pięciu innych szpitalach powiatowych zastąpiło jedno centrum ratownictwa z siedziba w Ostrołęce. Dyrektor wyszkowskiego szpitala, Cecylia Domżała zapewniała nas, że żadna z pań, dotychczasowych wyszkowskich dyspozytorek nie straci pracy. Karetki stacjonują nadal w Wyszkowie.

Okazało się, że nikt jednak nie usłyszy zarzutów w sprawie rzekomych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Wspólnoty gruntowej w Kamieńczyku. Prokuratura umorzyła dwa śledztwa, bowiem nie doszukała się znamion przestępstwa w działaniu członków byłych i obecnych władz wspólnoty.

"- Jestem niewinny! Ona zniszczyła mi życie" - bronił się Mateusz Piekarski 22-latek z Trzcianki, podejrzany o usiłowanie gwałtu i pobicie ze szczególnym okrucieństwem 19-letniej Klaudii Marton. Sprawę nagłośniła telewizja TVN. Dziewczyna w programie "Uwaga" opowiedziała o tym co zdarzyło się na dyskotece Nevada w Nurze. Dziewczyna została zgwałcona i pobita. Sprawców było pięciu, jednak jako tego najbardziej okrutnego wskazała na Mateusza. Chłopak został zatrzymany do dyspozycji śledczych, dzień później prokuratura zdecydowała o uchyleniu aresztu. Przeszedł szczegółowe badania i pobrano od niego materiał genetyczny DNA. Zabezpieczone zostały też nagrania z monitoringu. Klaudia przez cały czas podtrzymywała swoją wersję wydarzeń, wskazując mateusza jako sprawcę. Wersję 22-latka potwierdziły jednak wyniki badania DNA i zapis z dyskotekowego monitoringu.
Zakład Administracji Domów Mieszkalnych połączono w jedną spółkę z WTBS-em. Prezesem Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego został z 1 października Marek Siekierski.

Około siedmiuset osób przyszło na giełdę pracy, którą Powiatowy Urząd Pracy zorganizował na potrzeby hipermarketu "Kaufland". Rozmowy z kandydatami na pracowników trwały w sumie ponad dwadzieścia godzin. Sklep prawdopodobnie zostanie otwarty pod koniec stycznia.

Po raz piętnasty amatorzy i zawodowcy ścigali się podczas Rally Wyszków, popularnej i lubianej przez wyszkowian imprezy motoryzacyjnej, organizowanej przez burmistrza Wyszkowa i Automobil klub Centrum. Jubileuszowy rajd miał swój ślubny epizod. Burmistrz wręczył upominek parze, Marcie i Bartłomiejowi Wyszkowskim, parze, która poznała się sześć lat wcześniej na tej właśnie imprezie, a na ubiegłoroczny rajd przyjechali jako świeżo poślubieni małżonkowie.

Mieli zatrudnić 150 osób i stworzyć pierwsze, nowoczesne centrum obsługi telefonicznej w Wyszkowie. Chcieli stać się częścią miasta, nie tylko stworzyć miejsca pracy, ale też wspierać cele charytatywne i społeczne. Do naszej redakcji w ciągu kilku tygodni zgłosiło się kilka osób, które od kilku miesięcy czekali na wypłatę od TeleLogiki. Część z nich zdecydowała się skierować sprawę do sądu. Byli oburzeni tym, że forma, która zalega z wynagrodzeniami, wciąż zatrudnia nowe osoby. Właściciel firmy przyznał, że boryka się ona z problemami w działalności, ale, że już "wychodzi na prostą" i że osoby, którym jest winien pieniądze za ich pracę, otrzymają je.

Wyszkowem wstrząsnęła tragedia, do której doszło w "biały dzień". 26-letnia Natalia R. zabiła Andrzeja P. - w jego mieszkaniu przy ul. Prostej. Zadała mężczyźnie śmiertelny cios nożem. Andrzej i Natalia byli parą, od kilku miesięcy razem mieszkali. Do tragedii doszło podczas domowej libacji.

Po tym, jak przerwał milczenie, o lekarzu-ratowniku z Wyszkowa zrobiło się głośno w całej Polsce. Dymitr Książek, który pracuje w wyszkowskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, udzielił szokującego momentami wywiadu tygodnikowi Wprost. Był bowiem członkiem zespołu medycznego, towarzyszącego rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w Moskwie podczas identyfikacji zwłok. I o nieznanych wcześniej szczegółach identyfikacji zwłok ofiar opowiedział gazecie. Milczenie przerwał po ujawnieniu wyników ekshumacji ciała Anny Walentynowicz i faktu pomylenia jej z inną ofiarą katastrofy.

Te plany samorządu z pewnością bardzo przypadły do gustu wyszkowianom. Kompleks sportowy z wielofunkcyjnym stadionem i halą chce zbudować burmistrz na obrzeżach Wyszkowa, przy ul. Pułtuskiej. Potrzeba na ich realizację aż 50 mln zł, ale burmistrz planuje, że pieniądze na budowę pochodziłyby ze sprzedaży istniejących dziś obiektów WOSiR przy ul. Kościuszki. Nie wyklucza też partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wyszkowska policja prowadziła dochodzenie w sprawie czerpania korzyści z uprawiania prostytucji przez kobiety przy trasie nr 8. Zyski z tego procederu mieli osiągać mieszkańcy powiatu wyszkowskiego. Dwaj z nich to wyszkowianie Robert G, i Dariusz G. Usłyszeli zarzuty. Sprawa była o tyle interesująca, że był to pierwszy w Wyszkowie przypadek postawienia zarzutów z uprawiania przez kogo prostytucji.

Zakład produkcji biomasy z odpadów komunalnych chce w Wyszkowie, w dzielnicy przemysłowej, firma "Bysk-bis" z Makowa Mazowieckiego. Firma ta wydzierżawiła już potrzebny jej teren przy ul. Przemysłowej. Władze miasta nie ukrywają, że w kontekście wchodzącej 1 lipca nowej ustawy śmieciowej, byłaby im bardzo na rękę taka inwestycja.
4 tys. 458 zł udało się zebrać podczas organizowanej po raz szósty pierwszolistopadowej kwesty na rzecz ratowania nagrobków na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie.

Około 240 hektarów nowych gruntów pod przemysł, usługi i handel - w tym sklepy wielkopowierzchniowe przybędzie w gminie Wyszków w wyniku uchwalenia nowych planów zagospodarowani przestrzennego. Tereny przemysłowe powstały w Rybnie, przekształcone w nie zostaną także nieużytki rolne przy ul. Pułtuskiej w Wyszkowie.

Od 1 listopada formalnie, a od trzech miesięcy w praktyce, przestał funkcjonować punkt krwiodawstwa w Wyszkowie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zdecydowała o zastąpieniu go mobilnym punktem poboru krwi. Po raz pierwszy autobus do poboru krwi stacjonował w Wyszkowie 10 grudnia i zebrano wówczas 26 litrów krwi.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla Wyszkowa była wizyta prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Prezydent przyjechał, by wraz z wyszkowianami uczcić jubileusz 510.-lecia nadania praw miejskich Wyszkowowi. Prezydent odwiedził także plebanię parafii św. Idziego i zwiedził prezentowaną tam wystawę, poświęcona wojnie 1920 r. na ziemiach wyszkowskich.

Z bezpieczeństwem w powiecie wyszkowskim nie jest najgorzej - taki wniosek można wysnuć po debacie społecznej między mieszkańcami powiatu, a policją i władzami samorządowymi, która odbyła się na początku listopada. Wyraźnie jednak był odczuwalny brak komunikacji między społeczeństwem a policją.

Każdy z 370 uczniów klas pierwszych z gminy Wyszków, zaproszonych na spotkanie z burmistrzem, otrzymał legitymację wyszkowskiego pierwszaka. Impreza pt. "Powitanie wyszkowskiego pierwszaka" odbyła się po raz pierwszy i była strzałem w dziesiątkę .

Pracownicy wyszkowskiego sanepidu pojechali do Warszawy, by pod kancelarią premiera walczyć o wyższe pensje i pieniądze na inspekcję sanitarną. W tle była także walka o przetrwanie, bo pojawiły się plany likwidacji lub połączenia powiatowych stacji sanitarnych.

Ewa Rudnicka, która od blisko roku dzierżawiła targowisko miejskie przy ul. Dworcowej w Wyszkowie, z dnia na dzień przestała wykonywać swój obowiązki, w tym pobierać opłatę targową od handlujących. W trybie nadzwyczajnym konieczne było zwołanie sesji Rady Miejskiej i wyznaczenie nowego inkasenta.

25 sprzątaczek straciło pracę. Zwolnienia są spowodowane zmiana systemu sprzątania w szkołach podstawowych i gimnazjach gminy Wyszków. Od stycznia zastąpi je zewnętrzna firma sprzątająca.

Wyjątkowo zapisze się w historii wyszkowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 30 listopada. Spółka oficjalnie i z wielką fetą oddała do użytku zmodernizowaną stację uzdatniania wody. Uroczystość zbiegła się z 15-leciem spółki. Z tej tez okazji wielu pracowników spółki otrzymało wyróżnienia.

Ważną inicjatywą w Wyszkowie była organizacja przedsiębiorczego dnia. Wzięli w nim udział posłowie, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, przedsiębiorcy. Ich wizyta miała na celu pokazania potencjału gospodarczego jakim dysponuje Wyszków. Goście zwiedzili dzielnicę przemysłową, zakład największego wyszkowskiego pracodawcy - firmy Ruad/Graphics Europe wzięli udział w seminarium pod hasłem: "Wyszków - regionalne centrum przemysłu. Rozwój dzielnicy przemysłowej Wyszkowa impulsem miasta i regionu".

Siedem osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie działającej w branży paliwowej, zatrzymało w Wyszkowie CBŚ. Pięciu, w tym właściciel jednej z wyszkowskich firm, Jan Adam K., trafiło do aresztu. Prokuratura postawiła im zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu oleju smarowego jako oleju napędowego oraz oszustw podatkowych na 7,5 mln. zł

To prawie pewne, że po 2014 roku dom dziecka w powiecie wyszkowskim znajdzie swoja nową siedzibę w budynku byłej szkoły podstawowej w Kicinach. Pałac w Dębinkach, gdzie obecnie mieści się placówka, zostanie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż.

Pod numerem 169 zostało zarejestrowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nowe lądowisko dla śmigłowców medycznych przy wyszkowskim szpitalu. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 13 grudnia. To ważna inwestycja, bowiem całodobowe lądowisko zapewnia możliwość dostarczenia pacjenta i przetransportowania go do większych ośrodków.

Jedyna wyszkowska spółka notowana na giełdzie przeżywa poważne problemy finansowe. "Waspol" zwalnia pracowników, renegocjuje umowy, a mimo to odnotował w 2012 roku dramatyczny spadek zysków. Po trzecim kwartale spółka miała 5,5, mln zł straty. W celu ratowania firmy, zarząd zdecydował się na postępowanie naprawcze.

Akt oskarżenia w sprawie dwojga lekarzy z kierownictwa NZOZ "Ginmedico" trafił do sądu. Zbigniew Pietruski i Katarzyna Z. mają postawionych 113 zarzutów związanych z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za niewykonane usługi medyczne. Skierowanie do sądu aktu oskarżenia zamyka ponad dwuipółletnie prokuratorskie śledztwo w sprawie nadużyć finansowych, do jakich miało rzekomo dochodzić w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Ginmedico" w Wyszkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki