Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcze ferie

(r)
Wójt Stopa i dyrektor GOK są pełni uznania dla młodych twórców
Wójt Stopa i dyrektor GOK są pełni uznania dla młodych twórców Fot. A. Rusinek
Zimowe ferie już za nami. Kapryśna aura pokrzyżowała typowe programy - zabawy na śniegu, kuligi, konkursy łyżwiarskie na lodowiskach. Tu i ówdzie jednak, nie zdając się na pogodę, zaplanowano dla dzieci naprawdę interesujące zajęcia.

Wójt Stopa i dyrektor GOK są pełni uznania dla młodych twórców

(fot. Fot. A. Rusinek)

W GOK-u w Krasnosielcu kilkadziesięcioro dzieci korzystało z warsztatów artystycznych - praktykowały lepienie glinianych naczyń i wyplatanie ozdób z wikliny. Zajęcia prowadzone przez twórców ludowych z Ostrołęki cieszyły się zainteresowaniem, a ich efektem jest kolekcja glinianych i wiklinowych drobiazgów. No i przede wszystkim nowe umiejętności młodych adeptów rękodzieła.
Wspaniałe efekty przyniosły warsztaty rzeźbiarskie zorganizowane przez GOK w Karniewie. Przez pięć dni, od 8 do 13 lutego, 30 uczniów z miejscowych szkół, a także ze szkół makowskich, zmagało się z lipowym drewnem i dłutem, by pod okiem mazurskich artystów rzeźbiarzy - Michała Grzymysławskiego ze Szczytna i Mieczysława Wojtkowskiego z Olsztyna - wyczarować urokliwe postacie świątków.
- Warsztaty rzeźbiarskie organizowaliśmy już po raz trzeci. Wiele dzieci korzysta z nich co roku i naprawdę widać postępy - mówi Krzysztof Twardowski, dyrektor GOK w Karniewie. - Tegoroczne spotkania miały trudny temat: "Sztuka sakralna". Wymagało to pewnego "duchowego" przygotowania uczestników. Zajęcia rozpoczęły się więc kilkugodzinnym wykładem na temat historii postaci świętych, wartości duchowych i symboliki, jaka się z nimi wiąże. Chodziło o to, by wyzwolić nie tylko manualne zdolności, ale przede wszystkim wyobraźnię i wrażliwość.
Efekty okazały się zaskakujące. Poza trzema pięknymi rzeźbami autorstwa artystów prowadzących warsztaty, uwagę przykuwa wiele naprawdę interesujących prac. Trudno uwierzyć, że wykonali je uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Święty Mikołaj Tomka Zdunka (ucznia szkoły podstawowej), Matka Boska gimnazjalistki Sylwii Sadowskiej, Anioł Jolanty Szczepańskiej, Chrystus Frasobliwy Ani Twardowskiej, św. Piotr Kasi Napiórkowskiej, Chrystus Sebastiana Pawelskiego, ucznia III klasy szkoły podstawowej, kapliczka z Jezusem Frasobliwym Kamila Jakubiaka - to tylko niektóre z galerii pięknych rzeźb.
- Mamy kłopot, myśleliśmy, że wystawimy te rzeźby na aukcję podczas wieczoru zapustowego, bo wciąż potrzebujemy pieniędzy na wyposażenie nowo budowanego gimnazjum. Ale jak odebrać pierwsze dzieła młodym twórcom? Na aukcję pójdą więc tylko rzeźby artystów - mówi wójt Józef Stopa.
Jedna z rzeźb - popiersie Jana Pawła II - dłuta Michała Grzymysławskiego już została ufundowana przez Sławomira i Wiesława Załąskich dla Gimnazjum Publicznego, które od września tego roku będzie nosić imię papieża.
Wszystkie sakralne rzeźby będzie można niebawem oglądać w kościele parafialnym w Karniewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki