MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twarze przasnyszan

mch
W najnowszej publikacji Alfreda Borkowskiego znajdziemy czterdzieści twarzy - teraźniejszych i minionych. Twarzy znanych z ulic Przasnysza albo z opowieści.

Alfred Borkowski, w swojej publikacji zatytułowanej "Przasnyskie portrety. Część pierwsza" opisał 40 sylwetek ludzi, żyjących i nieżyjących. Ludzi, których z Przasnyszem łączą mocne więzy. Opisując postacie nauczycieli, artystów i księży autor bazował na rodzinnych wspomnieniach, sięgał do prywatnych szuflad i do dokumentów archiwalnych. Owocem jego pracy jest zbiór szkiców portretowych - znakomitych nauczycieli (jak Stanisław Deptała, Kazimierz Grabowski, Aleksander Kopeć, Henryk Leliński Józef Otłowski, Zofia Stachowska), budowniczych (Stefan Maćkowski), organizatorów życia społecznego (Stefan Budnicki), duchownych (Władysław Żebrowski, Stanisław Stolarczyk, Walery Płoskiewicz, Józef Piekut) i artystów (Olgierd Vetesco, Tomasz Wierzbicki, Józef Stolarczyk). W przasnyskim panteonie Borkowskiego znalazły się także osoby żyjące, jak historyk Aleksander Drwęcki, lekarz weterynarii Zdzisław Kaszubowski czy społecznik Kazimierz Wenda.
Promocja książki Alfreda Borkowskiego odbyła się 14 listopada w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Na zaproszenie autora i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej przybyło wielu gości, zarówno z Przasnysza, jak i zaprzyjaźnionego z twórcą Ciechanowa.
- Alfred Borkowski jest człowiekiem niezwykłym. Przasnyszanin, miłośnik tej ziemi, lekarz. Pisze, publikuje i dba o naszą małą ojczyznę. Chroni od zapomnienia ludzi i przeszłość - tak zapowiedział pisarza dyrektor przasnyskiego MDK-u Bogusław Kruszewski. A Alferd Borkowski zapytany o cel swojej publikacji odpowiadał: - Kiedyś znałem tu każdy kamień, każdy budynek. Znałem wielu ludzi. Teraz, kiedy spotykam tych ludzi, nawet trudno mi jest ich rozpoznać. Chciałem dla tej ziemi coś zrobić i zostawić coś po sobie - wyjaśniał i zapowiedział część drugą przasnyskich portretów.
Część pierwszą "Przasnyskich portretów" możemy kupić w przasnyskiej księgarni przy ryneczku. Kosztuje 31 zł.
Alfred Borkowski urodził się w Mchowie w 1930 roku. W tamtejszej szkole podstawowej rozpoczął naukę. Świadectwo maturalne otrzymał w 1951 roku w liceum przasnyskim. Po szkole średniej rozpoczął studia medyczne w Gdańsku. W roku 1957 uzyskał dyplom tej uczelni i rozpoczął karierę zawodową jako lekarz. Był dyrektorem szpitala, a w 1967 został ordynatorem oddziału w tym szpitalu i pracował na tym stanowisku do czasu przejścia na emeryturę. Był założycielem oddziału Związku Literatów Polskich w Ciechanowie. Jest autorem około 20 książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki