Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystom jaśniej w Somiance

anek
Tablice informacyjne i oznakowania szlaków turystycznych pojawiły się w gminie Somianka.

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Somianka "Soma" chce, aby gmina była przyjazna turystom i aby przybywali masowo podziwiać jej uroki. Ale aby tak było, turyści muszą o tych urokach wiedzieć, a także wiedzieć, gdzie ich szukać. Dlatego też członkowie stowarzyszenia postanowili wytyczyć i oznakować miejscowe szlaki turystyczne.
Tylko nieliczni wiedzą o niezwykle urokliwych miejscach w Somiance. Zarówno tych o walorach przyrodniczych, jak i historycznych. Tymczasem w gminie nie brakuje zabytków pamiętających jeszcze dawnych dziedziców, ani też prawdziwych cudów przyrody. Problem jednak w tym, że jeszcze do niedawna o tych ciekawostkach wiedziało jedynie wąskie grono zainteresowanych mieszkańców. Teraz będzie inaczej. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Somianka "Soma" zdobyło pieniądze od samorządu województwa mazowieckiego i wytyczyło oraz oznakowało miejscowe szlaki turystyczne.
- Na terenie gminy pojawiły się trzy duże tablice informacyjne: w Somiance, Barcicach i Popowie. Umieszczone są na nich informacje o historycznych i przyrodniczych walorach gminy, mapka z wytyczonymi szlakami turystycznymi - informuje Marek Siekierski, członek Wyszkowskiego Klubu Ekologicznego, który bardzo zaangażował się w koordynację turystycznej akcji w Somiance.
Wytyczone zostały cztery szlaki turystyczne. Prowadzą tak, by można je było przemierzyć samochodem (niekiedy trzeba się na chwilę zatrzymać i pieszo zboczyć z drogi) albo rowerem (rowerowe wycieczki święcą triumfy w Wyszkowie, działają tu dwa kluby rowerowe, a wielki miłośnik rowerowych wypraw i twórca "Leśnej szkoły" działającej przy WOK także zaangażowany był w wytyczanie szlaków). Szlaki biegną tak, aby można było obejrzeć wszystkie najciekawsze miejsca w gminie.
- Najwięcej pracy pochłonęło właśnie zebranie informacji na temat ciekawych miejsc, zabytków, prawdziwych cudów przyrody - wyjaśnia Marek Siekierski. - Stworzyliśmy bazę danych korzystając z już istniejących publikacji, wiedzy miejscowych ludzi, prac dyplomowych pisanych na temat gminy itd. Niemało energii kosztowało nas także wytyczenie szlaków tak, aby były widoczne, ciekawe, a jednocześnie dostępne dla turystów, zarówno tych mniej, jak i bardziej wymagających.
Turystyczna Somianka ma być pierwszą gminą w powiecie, która inwestuje w informację turystyczną. Marek Siekierski chciałby, aby cały powiat wyszkowski miał wytyczone szlaki turystyczne i kompletną bazę danych.
- Niestety, skromne środki finansowe nie pozwoliły nam na wydanie folderu czy jakichkolwiek publikacji, ale mam nadzieję, że to dopiero początek budowania oferty turystycznej w Somiance. Póki co będzie ta oferta promowana na stronach internetowych klubu ekologicznego i klubu rowerowego - zapewnia Marek Siekierski.
Niewątpliwie Somianka ma wiele do zaoferowania turystom. Popowo to prawdziwe letniskowe zagłębie - jest tu wszystko, czego trzeba do odpoczynku - spokój, świeże powietrze, piękno przyrody, bliskość wody. Grzechem byłoby tych możliwości nie wykorzystać. "Soma" chce je wykorzystywać i w turystyce upatruje szansy na rozwój swojej gminy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że za przykładem Somianki pójdą kolejne gminy powiatu wyszkowskiego, z których żadna na brak przyrodniczych walorów narzekać nie może.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki