Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunezja. Prezydent państwa dąży do zerwania z demokracją. Czy Tunezja podąża w stronę Egiptu?

Zbyszek Stefanik
Wideo
od 16 lat
W Tunezji odbywa się referendum konstytucyjne, które dotyczy kolejnego zwiększenia prerogatyw prezydenckich w tym państwie. Jest to ostatni akt tzw. wiosny arabskiej i jednocześnie klęska demokratycznych aspiracji państw północnej Afryki. Tym samym Tunezja zrywa z demokracją i podąża w ślady Egiptu.

Latem ubiegłego roku urzędujący prezydent tego kraju Kaïs Saïed rozpoczął demontaż tunezyjskiej demokracji. Argumentując, że działa on na rzecz ustabilizowania sytuacji politycznej oraz na rzecz zwalczenia korupcji i innych patologii szerzących się w tunezyjskim państwie.

Kaïs Säied w kilka miesięcy przejął de facto całą władzę wykonawczą a następnie sądowniczą w tym kraju. Zawieszenie parlamentu na miesiąc, później na kolejne dwa miesiące; odwołanie rządu, przejęcie mediów publicznych, liczne aresztowania oponentów politycznych, działania na rzecz zwiększenia roli wojska; w Tunezji konsekwentnie prezydent i jego współpracownicy wprowadzają model egipski i wzorują swoje działania na podejmowanych krokach przez prezydenta Al-Sisiego, który również w kilka miesięcy przejął całkowicie władzę w Egipcie niejako unieważniając wszelkie decyzje i demokratyczne postępy przeprowadzone po tzw. wiośnie arabskiej z okresu styczeń-marzec 2011r.

Upadek tunezyjskiej demokracji porażką Unii Europejskiej?

Upadek demokracji tunezyjskiej należy również odczytać, jako porażkę metody Unii Europejskiej na zbliżanie swoich sąsiadów do standardów politycznych i gospodarczych w UE; zbliżanie wynikające z polityki sąsiedztwa UE, czyli w tym wypadku tzw. procesu barcelońskiego. Pomimo wszystkich swoich słabości transformacja tunezyjska była przedstawiana w zachodniej Europie, jako przykład państwa muzułmańskiego, północnoafrykańskiego, który pomimo wszelkich różnic z zachodem i modelem społecznopolitycznym przyjętym w Unii Europejskiej może wejść na drogę demokratyzacji oraz politycznej, społecznej i gospodarczej transformacji.

Dodajmy, iż w transformację tunezyjską Unia Europejska w ramach wielu projektów kulturowych, naukowych i innych zainwestowała duże fundusze. Ta inwestycja okazała się jednak bez pokrycia, ponieważ coraz bardziej kulejąca tunezyjska demokracja została de facto zlikwidowana przez prezydenta, przy wsparciu zdecydowanej większości Tunezyjczyków, którzy byli już zmęczeni aferami korupcyjnymi, skandalami, oraz imposybilizmem tunezyjskiego państwa w rozwiązywaniu problemów społecznych i gospodarczych Tunezji i jej obywateli.

mac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tunezja. Prezydent państwa dąży do zerwania z demokracją. Czy Tunezja podąża w stronę Egiptu? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki