Trzynastka dla emerytów. Nie trzeba składać wniosku. Sprawdź, ile wynosi trzynastka i kiedy ZUS ją wypłaci

redakcja TO
sxc.hu
Trzynastka dla emerytów. To dodatkowe świadczenie, które rząd przyznał w tym roku wszystkim emerytom. Kiedy je otrzymają? Płocki oddział ZUS wypłaci nowe świadczenie w maju (a najpóźniej w czerwcu) 176 tysiącom emerytów i rencistów z północnego Mazowsza.

Już niebawem emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie, tzw. trzynastkę. Niedawno rząd zadecydował o jego przyznaniu wszystkim emerytom i rencistom. Przyznanie trzynastej emerytury jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie.

Trzynastka dla emerytów. Już niedługo

Emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 1100 zł brutto, przy czy wartość netto najczęściej wyniesie 888 zł. Inaczej będzie tylko w przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko). Przysługuje wtedy jedno świadczenie pieniężne podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

Przyznanie „13. emerytury” jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.
Tylko jedna trzynastka

W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.

Trzynastka dla emerytów. Kto ją dostanie?

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Trzynastą emeryturę otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone, np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.

Jak informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, płocki oddział ZUS wypłaci nowe świadczenie w maju (a najpóźniej w czerwcu) 176 tysiącom emerytów i rencistów z północnego Mazowsza.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie