Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy Polskie Certyfikaty Ekologiczne trafiły do przedsiębiorców z naszego powiatu

mu
Zofia i Jerzy Kolanowscy z Gliny odbierają Polski Certyfikat Ekologiczny
Zofia i Jerzy Kolanowscy z Gliny odbierają Polski Certyfikat Ekologiczny fot. M.Uścińska
Podsumowano program pt. "Wzorcowa sieć ekoturystyczna między Bugiem a Narwią".
Koordynatorzy i asystenci projektu otrzymali kwiaty za pomoc w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i i wyznaczenie im kierunku dalszej pracy.
Koordynatorzy i asystenci projektu otrzymali kwiaty za pomoc w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i i wyznaczenie im kierunku dalszej pracy. fot. M.Uścińska

Koordynatorzy i asystenci projektu otrzymali kwiaty za pomoc w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i i wyznaczenie im kierunku dalszej pracy.
(fot. fot. M.Uścińska)

Są efekty trwającej półtora roku ciężkiej pracy. W poniedziałek, 13 grudnia podsumowano program pt. "Wzorcowa sieć ekoturystyczna między Bugiem a Narwią" i wręczono certyfikaty jego najlepszym uczestnikom.

Prace nad projektem, w którym wzięło udział 13 gmin z terenów między Bugiem a Narwią, trwały od lipca 2009 do grudnia 2010 roku. Projekt był realizowany przez Społeczny Instytut Ekologiczny w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych na lata 2009 - 2010.

Sieć lokalnych przedsięwzięć, która powstała dzięki programowi "Między Bugiem a Narwią" ma na celu m.in. rozwój współpracy w duchu partnerstwa i integracji społecznej, zrównoważony rozwój, wdrażanie zasad ekologii, a także wspieranie się i rozwój przedsiębiorstw, poprzez zwiększenie liczby ich klientów.
W sieci jest 25 obiektów: gospodarstw agroturystycznych, hoteli, pensjonatów i muzeów.

Jako pierwszy na poniedziałkowej konferencji końcowej wystąpił koordynator projektu Tomasz Włoszczowski, który zaprezentował osiągnięte wyniki i rezultaty.

- Minęło półtora roku naszego projektu - mówił. - Było to półtora roku naprawdę intensywnej pracy. Założyliśmy sobie wtedy trzy cele do wykonania: strategię rozwoju obszaru gmin jako zróżnicowanego celu podróży, powstanie Polskiego Certyfikatu Ekoturystycznego i stworzenie sieci ekoturystycznej między Bugiem a Narwią, sieci współpracy pomiędzy wieloma cennymi obiektami tych terenów. I udało się

Jak poinformował Tomasz Włoszczowski, w ciągu tych 18 miesięcy odbyło się wiele warsztatów, seminariów, spotkań z samorządami i spotkań w gminach, a także festyn, kilka konferencji międzynarodowych i generalnych.

Do osiągnięć projektu można zaliczyć powstanie strony internetowej sieci "Między Bugiem a Narwią", umieszczenie w gminach tablic i znaków informacyjnych, które mówią o znajdujących się w pobliżu obiektach, a także opatentowanie loga przedsięwzięcia.

Po wystąpieniu koordynatora projektu wręczono Polski Certyfikat Ekoturystyczny właścicielom dziewięciu obiektów, dyplomy dla członków sieci i zaświadczenia dla aktywnych uczestników projektu.

Celem Polskiego Certyfikatu Ekoturystycznego jest wdrażanie i promowanie światowych standardów ekoturystyki w polskiej agroturystyce i turystyce wiejskiej. Aby uzyskać taki certyfikat należało spełniać ponad 100 kryteriów! Dziewięciu obiektom to się udało. Spełniają one szereg wymogów dotyczących ekologii, zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, promocji lokalnej kultury i wspierania lokalnej gospodarki.

Polski Certyfikat Ekoturystyczny otrzymały trzy obiekty z naszego powiatu: Hodowla kóz i gospodarstwo agroedukacyjne w Glinie (gm. Małkinia Górna), Prywatne Muzeum Etnograficzne w Prostyni (gm. Małkinia Górna) oraz Gospodarstwo agroturystyczne "Stary Młyn" i hodowla ryb w Ołtarzach Gołaczach (gm. Nur).

Po przerwie Aleksandra Sonia Priwieziencew wygłosiła wykład pt. "Ekoturystyka na świecie i w Europie - relacja z konferencji ekoturystycznych w USA i w Estonii". Ostatnim elementem spotkania był wspólny obiad w Usługach Hotelowych "17".

Oprócz wielu cennych rad i wskazówek, uczestnicy projektu nawiązali też przyjaźnie i nauczyli się, że współpraca właścicieli obiektów turystycznych tego samego regionu przynosi więcej korzyści niż ich rywalizacja i eliminacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki