MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trója od sanepidu dla powiatu

(mb)
Makowski sanepid ocenia na tróję stan sanitarny powiatu. Niedawno Rada Powiatu w Makowie rozpatrywała informację o stanie sanitarnym powiatu w roku 2002.

- Stan sanitarny jest na poziomie dostatecznym - orzekła Małgorzata Bednarska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W roku 2002 nie było zbiorowych zatruć pokarmowych, ale z 27 do 36 zwiększyła się liczba salmonellozy. Wzrosła też (ze 121 do 191) liczba zachorowań na ospę wietrzną, spadła natomiast znacząco liczba chorych na grypę (z 799 do 123).
W pow. makowskim przeważają małe zakłady pracy - tylko w pięciu ze 129 pracuje ponad 100 osób. Większość z nich została skontrolowana. W 12 zakładach jest lepiej, jeśli chodzi o stężenia czynników szkodliwych. W 32 zakładach występują jednak czynniki rakotwórcze (!) oddziałują prawie na 170 osób.
W handlu poprawiło się w sklepach samoobsługowych. Nadal jednak w różnych sklepach są uchybienia i dotyczą one m.in. nieprawidłowego przechowywania produktów łatwo psujących się, przekraczania terminu przydatności do spożycia. Kłopoty sprawia handel obwoźny. Prowadzący go najczęściej nie mają na to zgody sanepidu.
W dużej liczbie szkół dzieci albo mają, albo wkrótce będą mieć skrzywione kręgosłupy. To efekt złych mebli klasowych, które nie są dostosowane do wzrostu uczniów. Tak jest w 21 szkołach podstawowych i 4 gimnazjach. W budynkach trzech szkół (Grądy, Przytuły i Zacisze) nie ma wody bieżącej i kanalizacji, a w dwóch innych jest woda, ale toalety są w podwórku (Pienice i Ciepielewo).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki