Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia na przejściu granicznym

MAB
Mieszkaniec Chorzel skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch osób

Sąd Rejonowy w Przasnyszu skazał 31 stycznia (nieprawomocnym wyrokiem) mieszkańca Chorzel Jana K. na 3 lata pozbawienia wolności i zakazał mu prowadzenia pojazdów samochodowych przez okres 4 lat za to, iż w dniu 28 września 2000 roku spowodował on nieumyślnie śmierć Tadeusza Ch. oraz Slaviasa V. (obywatela Litwy).
Krytycznego dnia chorzelanin ? zajmujący się transportem międzynarodowym- wracał swoim Renault z naczepą z Węgier przez Słowację do kraju. Ok. godziny 14.00 ustawił się w kolumnie TIR-ów na przejściu granicznym Trstena-Chyżne. Za nim znajdował się pojazd wspomnianego Tadeusza Ch. a przed nim inny, należący również do wymienionego już Slaviasa V. Po zajęciu miejsc w kolejce wspomniani mężczyźni wspólnie spożyli posiłek, przy którym wypili butelkę wódki.
Kolumna pojazdów stała w miejscu. Jan K. wykorzystał ten czas na odpoczynek i zasnął w swojej kabinie. Ok. godziny 20.00 samochody ruszyły i przesunęły się nieco do przodu. Po wykonaniu tego manewru ? jak ustalono w śledztwie ? pojazd oskarżonego stoczył się do tyłu i uderzył w stojącą za nim Scanię Tadeusza Ch. Przed samochodem tym stali w momencie wypadku jego kierowca oraz wspomniany Litwin. Obaj ponieśli śmierć.. Po tym zdarzeniu Jan K. ? jak stwierdzono to w akcie oskarżenia ? podjechał do przodu, a następnie zatrzymał pojazd i udał się na jego tył. Gdy zobaczył, co się stało, oddalił się z miejsca tragedii, nie udzielając ofiarom pomocy i dopiero po kilku godzinach zgłosił się na policję.
Tam stwierdzono wówczas, że znajdował się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariuszom słowackich organów ścigania przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i zeznał jako podejrzany, iż hamulec postojowy w jego pojeździe zwolnił się samoczynnie. Eksperyment procesowy potwierdził, iż było to niemożliwe. Na tej podstawie, jak również w oparciu o zeznania jednego ze świadków ustalono, iż oskarżony w ogóle nie zaciągnął owego hamulca.
Sąd I instancji uznał oskarżonego Jana K. winnym popełnienia przestępstwa, które wiąże się z naruszeniem zasady bezpieczeństwa w komunikacji lądowej (art. 177 § 2. kk). Oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek, w którym śmierć poniosły dwie osoby. Czyn taki podlega (na mocy wspomnianego artykułu) karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki