Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP3 problemy na rynku pracy. "Kluczowe jest wprowadzenie zachęt dla pracodawców do poszukiwania kadry wśród seniorów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie.
Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Polska gospodarka potrzebuje pracowników, a w ślad za tym- uporządkowanej strategii polityki migracyjnej, ponieważ coraz więcej firm sięga po pracowników z innych krajów. Ponadto konieczne jest uregulowanie pracy zdalnej. Do tego dochodzi aktywizacja osób 50 plus- wskazuje ekspert rynku pracy.

- Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. W grudniu 2021 r. wyniosło 5,4 proc. Liczba bezrobotnych spadła w skali miesiąca o ponad 3 tys. i był to pierwszy spadek w grudniu co najmniej od początku lat 90-tych- wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Pracodawcy RP oraz Personnel Service, cytowany w przesłanym komunikacie.

Jednocześnie podaje, że według Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju w grudniu 2021 r. wyniosła 2,9 proc. i była jedną z najniższych w Europie. - Do tego pod koniec trzeciego kwartału 2021 r. mieliśmy 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. Połowa tych wakatów dotyczyła przemysłu, budownictwa i handlu- wylicza i dodaje, że w tym roku sytuacja będzie podobna. Czeka nas rok wielkich deficytów kadrowych. Sytuację utrudnia sytuacja demograficzna w Polsce.

Lekarstwem pracownicy z zagranicy

Inglot przypomina, że w ubiegłym roku padł rekord zatrudniania pracowników z zagranicy. W sumie wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln dokumentów, które uprawniały ich do pracy. Co stanowiło wzrost o 30 proc. rok do roku.

Najwięcej pracowników przyjechało do nas z Ukrainy (1,63 mln). Na drugim miejscu byli Gruzini (129 tys.), a podium domykają Białorusini (98 tys.). Rośnie też zainteresowanie pracownikami z Azji. W 2021 r. wydano ponad 114,5 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich.

- Pracodawcy potrzebują pracowników z zagranicy i dlatego cieszą wprowadzone na początku roku zmiany w nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Oświadczenia będą wystawiane na 24 miesiące, a procedury przyspieszą- wskazuje ekspert.

Jednak Inglot zaznacza, że wprowadzane zmiany nie zostały poprzedzone przygotowaniem strategii uwzględniającej odpowiednio długą perspektywę. - Nie ma też polityki migracyjnej, która powinna być fundamentem dla tworzenia prawa dotyczącego zatrudnienia cudzoziemców. Strategia migracyjna w naszym kraju powinna uwzględniać m.in. potrzeby polskiego rynku pracy w perspektywie krótko- i długoterminowej, zmianę modelu imigracji do Polski z krótkotrwałej i szybko rotującej na osiedleńczą, powinna też uwzględniać zachęty do osiedlania się w Polsce całych rodzin m.in. z Ukrainy- wylicza w przesłanym komentarzu.

Home office gwarantowany ustawowo

- Z badania, które przeprowadziliśmy w 2020 roku wynika, że 83 proc. osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był gwarantowany ustawowo- wylicza i dodaje, że pracownicy nie są zbyt wymagający.

Jak podaje, dla 37 proc. zatrudnionych wystarczający wymiar czasu pracy zdalnej to jeden dzień w tygodniu. - Pandemia trwale zmieniła model pracy, upowszechniając home office, który w krajach europejskich jest standardem od lat. Teraz również nasi pracownicy będą chcieli pracować w trybie hybrydowym. Żeby to było możliwe kluczowe jest uregulowanie kwestii związanych z pracą zdalną, która na razie funkcjonuje zgodnie z przepisami wprowadzonymi w pierwszej odsłonie tzw. Tarczy Antykryzysowej- tłumaczy.

Jego zdaniem zasady te muszą trafić do Kodeksu Pracy, co będzie dla firm podstawą wprowadzania własnych zasad pracy hybrydowej.

Konieczna aktywizacja osób 50+

Ekspert powołując się na dane ZUS za okres od stycznia do września 2021 r. przypomina, że emerytury w Polsce pobiera 5,97 mln osób. - Wśród tych osób zatrudnienie ma 754 tys. To oznacza, że mniej więcej co dziesiąty (12,6 proc.) emeryt dorabia sobie do emerytury- pisze i zaznacza jednocześnie, że to "niewiele biorąc pod uwagę trendy demograficzne w naszym kraju".

- Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce ma w 2030 roku wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. To oznacza, że osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski. Dlatego tak istotne jest zachęcanie osób powyżej 50 r.ż. do aktywności zawodowej- wskazuje Inglot.

Inglot tłumaczy, że kluczowe jest wprowadzenie zachęt dla pracodawców do poszukiwania kadry wśród osób 50+. - Z eksperymentu Polskiego Instytut Ekonomicznego wynika, że pracodawcy w Polsce dwa razy chętniej kontaktują się z młodymi niż ze starszymi osobami startującymi w procesach rekrutacyjnych- podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki