Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur. Co na to pracownicy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspertka przyznaje, że praca zdalna nie stanowi "optymalnego stylu pracy, przede wszystkim dla firm, których rozwój opiera się na wymianie myśli w teamach projektowych".
Ekspertka przyznaje, że praca zdalna nie stanowi "optymalnego stylu pracy, przede wszystkim dla firm, których rozwój opiera się na wymianie myśli w teamach projektowych". Lucyna Nenow / Polska Press
– Zmiany, jakie możemy obserwować na rynku wskazują, że biznes wraca do pracy w tradycyjnych biurach – wskazuje Mateusz Strzelecki, Walter Herz. To spore wyzwanie dla pracodawców, ponieważ muszą pogodzić potrzeby biznesowe, dotyczące pracy w biurze z oczekiwaniami pracowników, którzy na ogół nie chcą wracać do modelu całkowicie stacjonarnego. Z kolei jak wynika z badania Grupy Progres, 39 proc. organizacji ma problem z realizowaniem zadań z domu, bo ich zespół, zamiast wykonywać obowiązki służbowe, skupia się na tych domowych.

Firmy wracają do biur

– Zmiany, jakie możemy obserwować na rynku wskazują, że biznes wraca do pracy w tradycyjnych biurach. Część pracodawców już wiosną zdecydowała się na powrót do standardowej formy pracy, przynajmniej w ograniczonym wymiarze. Wiele firm wdraża teraz ten proces – wskazuje Mateusz Strzelecki, Walter Herz. – A te, które nie wyszły jeszcze z home office mają już nakreślony plan przejścia do biur i zamierzają wprowadzić go w nadchodzących tygodniach i miesiącach – dodaje.

Jednocześnie podkreśla, że o utrzymaniu pracy zdalnej myśli niewiele podmiotów. – Dominują wśród nich firmy z sektora szeroko rozumianych, nowych technologii – wyjaśnia.

– Pracodawcy wychodzą z założenia, że stopniowe ograniczanie pracy zdalnej to najlepszy kierunek działania dla firmy. Izolacja nie sprzyja integracji ludzi, nie stwarza przestrzeni do wypracowania kreatywnych rozwiązań i wymiany doświadczeń – mówi Magda Zagrodnik, Walter Herz.

Ekspertka powołując się na globalne trendy wskazuje, że praca zdalna nie stanowi "optymalnego stylu pracy, przede wszystkim dla firm, których rozwój opiera się na wymianie myśli w teamach projektowych". – Utrudnia transfer wiedzy i budowanie relacji oraz kultury organizacyjnej, które są dla biznesu fundamentalne – dodaje.

Pracownicy nie chcą na stałe wracać do biur

– Pracodawcy mają trudne zadanie. Wiąże się to z tym, że sporej zmianie uległ sposób percepcji ludzi. Stali się bardziej niezależni, świadomi równowagi między pracą a życiem prywatnym. Wypracowali elastyczność, ale i umiejętność jasnego określania swoich oczekiwań – zauważa Zagrodnik.

– Większość kandydatów deklaruje, że chętniej zatrudni się w firmie, która umożliwia dowolny wybór trybu pracy – dodaje. – Po przeszło dwóch latach pracownicy przyzwyczaili się do pracy z domu i wyciągnięcie ich ze strefy komfortu to dla niektórych kolejny szok, podobny do tego, który przeżyli na początku pandemii. Powrót do biur dla wielu osób to ogromna zmiana i tym bardziej warto zachęcać ich do tego, a nie zmuszać – uzupełnia.

Jednocześnie przyznaje, że home office utrudnia zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Ponadto ma hamować osobisty rozwój pracowników, szybką wymianę informacji, nawiązywanie relacji między ludźmi, blokuje cykl integracji w firmie, a także utożsamianie się z marką i zwiększa rotację.

Firmy coraz bardziej negatywnie o pracy zdalnej

Jak wynika z raportu Grupy Progres „Rynek pracy 360”, więcej niż jedna trzecia firm, pozwalających na pracę z domu, miała problem, bo członkowie ich zespołów zamiast skupić się na zleconych kwestiach, skupiali się na domowych obowiązkach.

Do tego typu działań przyznaje się 16 proc. ankietowanych pracowników. Innym z problemów wskazywanych przez przedsiębiorców jest niedostępność zatrudnionych – niemal jedna czwarta organizacji (24 proc.) przyznaje, iż niejednokrotnie zdarzało się, że kontakt z pracownikiem zdalnym urywał się i ciężko było go nawiązać lub utrzymać bez żadnych zakłóceń.

– Przed pandemią home office był uznawany za benefit i wielu przełożonych podejrzewało, że pracownicy wykorzystują ten czas do zajęć innych niż zawodowe. Faktycznie, gdy Covid-19 dopiero pojawił się w Polsce, a praca zdalna nie była jeszcze zorganizowana, część pracowników godziny pracy przeznaczała np. na remont mieszkania, ograniczając zajęcia służbowe do minimum. Sporo się jednak zmieniło. Wielu menedżerów nauczyło się zadaniowości i rozliczania pracy zdalnej oraz zarządzania zespołami rozproszonymi i część z nich odnosiła na tym polu sukcesy – mówi Katarzyna Lorenc.

Konieczne jest ustalenie zasad pracy zdalnej, hybrydowej czy praco-wakacji, czyli tzw. workation

Zdaniem ekspertów upowszechnienie pracy zdalnej, a z czasem workation, nie przebiegnie płynnie, jeśli zabraknie współpracy przełożonych i ich zespołów. Wiele kwestii związanych z pracą na odległość, wymaga uregulowania.

Palącym problemem dla pracowników jest określenie zasad dotyczących regulowania rachunków. 34 proc. osób aktywnych zawodowo i pracujących zdalnie znacznie odczuło ich wzrost opłat za media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie) i za Internet. O zwrot tego typu kosztów do swojego szefa zwróciło się tylko 17 proc. badanych.

– Myślę, że po wdrożeniu w życie odpowiednich przepisów, praca zdalna w branżach, w których jest ona możliwa do wprowadzania, nadal będzie cieszyła się popularnością, bo wiele firm przekonało się, że sprawdza się ona w praktyce. Efektywność zadań utrzymuje się na wysokim poziomie, a odpowiednie regulacje pozwolą uniknąć wielu zagrożeń. Nie sądzę jednak, żeby obecnie lub w niedalekiej przyszłości, firmy powszechnie godziły się na praco-wakacje – wskazuje Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur. Co na to pracownicy? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki