Tłumiki w Stora Enso – czy to koniec hałasu w Ostrołęce?

Materiał informacyjny Stora Enso
Udostępnij:
Przemysł jest ważny dla każdego regionu, zapewnia chociażby miejsca pracy. Czasami jednak funkcjonowaniu firm towarzyszą skutki uboczne. Nowe technologie pozwalają rozwiązać ten problem. Stora Enso wdraża plan instalacji tłumików, które zapewnią większy komfort mieszkańcom Ostrołęki

Ludzie, którzy sąsiadują z dużymi zakładami produkcyjnymi czy przetwórczymi, często skarżą się na zbyt duży hałas czy nieprzyjemne zapachy. Tak też było w przypadku zakładu Stora Enso i mieszkańców osiedla Traugutta. Na szczęście niebawem problem może zniknąć dzięki wykorzystaniu nowoczesnych tłumików. Kiedy w Ostrołęce będzie ciszej?

Hałas w Ostrołęce – najbardziej odczuli go mieszkańcy osiedla Traugutta

Głośniej zrobiło się w Ostrołęce po tym, gdy uruchomiono nową linię produkcyjną w zakładzie Stora Enso przy alei Wojska Polskiego. Na co dzień firma produkuje masę celulozową, papier, tekturę falistą oraz różnego rodzaju opakowania.

Prężnie działające przedsiębiorstwo zaczęło z czasem przeszkadzać części mieszkańców osiedla Traugutta oraz Wojciechowic, przede wszystkim ze względu na zwiększony poziom hałasu. Przebywanie w przydomowym ogródku dla wielu osób jest uciążliwe ze względu na odgłosy dobiegające z zakładu. Na szczęście problem może zostać niebawem rozwiązany. Wszystko za sprawą nowoczesnych tłumików i lepszej kontroli hałasu.

Na czym będzie polegać działanie tłumików zainstalowanych w Stora Enso?

Przedsiębiorstwo Stora Enso znajduje się w malowniczej okolicy Narwi, gdzie wielu mieszkańców Ostrołęki szuka ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Dotąd trudno było wyciszyć się w okolicach zakładu ze względu na poziom głośności.

stora

W trosce o komfort mieszkańców Stora Enso wdraża nowoczesne rozwiązania w celu obniżenia poziomu hałasu w zakładzie. Firma specjalizuje się w ekologicznych rozwiązaniach i w sporej mierze bazuje na recyklingu, wytwarzając opakowania z surowców odnawialnych.

Dlatego liczy się również z oczekiwaniami mieszkańców, którzy pragną cieszyć się lepszym samopoczuciem. Pierwszym krokiem w celu zmniejszenia poziomu hałasu jest montaż nowoczesnych tłumików, które skutecznie zatrzymają znaczną część odgłosów towarzyszących pracy zakładu Stora Enso.

Stały monitoring poziomu hałasu w celu kontroli rezultatów podjętych działań

Już pod koniec czerwca tłumiki zaczną pełnić swoją rolę w zakładzie Stora Enso. Okoliczni mieszkańcy osiedla Traugutta oraz Wojciechowic powinni od razu poczuć różnicę w poziomie hałasu. Dzięki sprawnej pracy już latem będzie można spokojniej wypić popołudniową kawę na powietrzu. Instalacja tłumików, dla pierwszego etapu projektu wyciszenia zakładu, zakończona zostanie jeszcze w tym roku.

Warto dodać, że firma nie poprzestaje jedynie na instalacji tłumików. Poziom hałasu, który generuje zakład, będzie regularnie monitorowany, co pozwoli ocenić efektywność działania tłumików, ale wpłynie też na podejmowanie ewentualnych kolejnych kroków dla redukcji hałasu. Włodarze Stora Enso rozważają również montaż ekranów akustycznych.

Panele akustyczne w Ostrołęce? Kiedy planowana jest budowa?

Panele dźwiękochłonne to znane rozwiązanie stosowane w miastach oraz przy trasach szybkiego ruchu. Panele sprawdzają się od wielu lat, odgradzając okolicznych mieszkańców od źródeł największego hałasu, np. od głównych arterii drogowych. Jeżeli zamontowane w czerwcu tłumiki nie spełnią oczekiwań, ma zapaść decyzja o instalacji paneli akustycznych w Ostrołęce. Na ewentualne kroki związane z tym przedsięwzięciem trzeba będzie poczekać do uzyskania wyników pomiarów poziomu hałasu po tegorocznym montażu tłumików.

Znamy plany zmian w Stora Enso? Hałas to niejedyny problem, który chcą rozwiązać?

Wykorzystywanie na co dzień przyjaznych środowisku materiałów niesie za sobą kilka konsekwencji. Jedną z nich jest wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów, które również mogą przeszkadzać mieszkańcom Ostrołęki.

Przedstawiciele firmy Stora Enso doskonale zdają sobie sprawę z niedogodności, jakie wynikają z charakteru prowadzonej działalności i chcą maksymalnie zredukować nieprzyjemne efekty funkcjonowania zakładu. Dlatego po montażu tłumików przyjdzie czas na rozwiązania związane z redukcją nieprzyjemnych zapachów.

Specjalna instalacja ma zostać uruchomiona już w 2022 roku. Ponadto zakład będzie szczelniejszy, aby zapachy nie wydostawały się poza mury firmy. Jak podaje Daniel Andrzejak, prezes Zarządu Stora Enso Narew Sp. z o.o., koszt tej inwestycji ma wynieść 51 mln zł.