Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Trwam interweniuje w sprawie obwodnicy w Ostrowi (zdjęcia)

M.Uścińska
Czy program pomoże nagłośnić sprawę płatnej obwodnicy?

Obwodnica Ostrowi w Trwam

Telewizja Trwam interweniuje w sprawie obwodnicy w Ostrowi (zdjęcia)
M.Uścińska

(fot. M.Uścińska)

Trwający godzinę reportaż był nagrywany w środę, 7 września o 17.00 na drodze serwisowej przy wiadukcie na ul. Sikorskiego i transmitowany na żywo w Telewizji Trwam.

Program pt. "Po stronie prawdy" poprowadził ojciec Piotr Dettlaff i Gabriela Gawron. Reportaż informacyjny dotyczył płatnej obwodnicy Ostrowi. W programie wzięli udział m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Bogusław Kowalski, senator PiS Waldemar Kraska, burmistrz miasta Władysław Krzyżanowski, wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek, a także przedstawiciele rady miasta, powiatu i gminy, przedstawiciele lokalnych firm transportowych i przewozowych oraz mieszkańcy.

Reporterzy pytali, czy warto było wprowadzać elektroniczny system poboru opłat, jak e-myto wpłynie na życie i działalność gminy, miasta, a także czym różni się obecny system poboru opłat od winiety.

Poseł Kowalski nie krytykował wprowadzenia e-myta, zamiast stosowania dotychczasowych winiet, ale poinformował, że teraz płacą nie tylko kierowcy samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton, ale także kierowcy samochodów o masie 3,5 tony oraz kierowcy autobusów.

- Nowy system podniósł stawki aż sześciokrotnie, co spowoduje, że wzrosną radykalnie koszty transportu i to się odbije na cenie produktu - twierdził.

Waldemar Brzostek powiedział, że obawia się, czy firmy prowadzące przewóz dzieci do szkół gminnych nie podniosą cen usług ze względu na e-myto. Poza tym poinformował, że gmina musi już po dwóch miesiącach obecności "bramek" zwiększyć nakłady finansowe na naprawy dróg, bo są zniszczone.

- Obserwujemy zwiększenie ruchu ciężkich samochodów na naszych drogach lokalnych - mówił wójt gminy Ostrów. - Sześć lat temu cieszyliśmy się, że ruch ten został z Ostrowi i okolicznych miejscowości wyprowadzony, a w tej chwili niestety on powraca i niszczy nasze drogi lokalne, które nie są przystosowane do ruchu ciężkich samochodów.

-Po pierwszym lipca razem z innymi mieszkańcami ul. Brokowskiej, która jest trasą omijania obwodnicy, odczuwamy bolączkę tego przejazdu, szczególnie w godzinach porannych - mówił Zbigniew Chrupek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu i kandydat na posła z listy PiS. - Między godz. 3.00 a 6.00 jest bardzo nasilony ruch samochodów ciężarowych jadących po kruszywo z lokalnych żwirowni, że nie możemy spać.

Po transmisji zapytaliśmy o zdanie na temat płatnej obwodnicy Danutę Janusz z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, która choć była obecna na nagraniu, nie zabrała głosu.

- Obwodnica została zbudowana po to, by wyprowadzić ruch samochodowy z miasta poza jego teren - mówiła kandydatka do sejmu z listy PSL. - Wprowadzenie opłat za korzystanie z obwodnicy unicestwia główny sens jej budowy. Jestem natomiast za tym, żeby wprowadzić opłaty dla obcokrajowców, jeżdżących po polskich drogach samochodami ciężarowymi. Oni najczęściej nie kupują w Polsce paliwa, więc w żaden sposób nie rekompensują nam niszczenia dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki