Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr alternatywny w Ostrołęce. Spektakl „Wyklęci” Teatru Nie Teraz [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Nominowany w dwóch kategoriach w rankingu miesięcznika „Teatr”, spektakl „Wyklęci” w wykonaniu aktorów Teatru Nie Teraz wystawiono w Ostrołęce. To w ramach zwieńczenia miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Teatr Nie Teraz z Tarnowa ponownie przyjechał do Ostrołęki. Tym razem mogliśmy obejrzeć w jego wykonaniu spektakl pt. „Wyklęci”. Tym, co przykuwało uwagę było ciekawe wykorzystanie przestrzeni jednego z pomieszczeń Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – to właśnie ono było tymczasową sceną, wokół której zgromadzili się widzowie. Ciekawe oświetlenie, adaptacja dostępnej przestrzeni i aktorzy na wyciągnięcie ręki – to elementy rozpoznawcze dzieła w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka.

Spektakl „Wyklęci” to połączenie artystycznej wizji z elementami dokumentalnymi. Potencjalny odbiorca może w nim znaleźć wiele odwołań do klasyki polskiej literatury, jak chociażby liczne nawiązania do dramatów Wyspiańskiego, dzieł Mickiewicza czy „Dekalogu Polaka” Zofii Kossak-Szczuckiej. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia scenariusza był wiersz Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta” oraz książki Józefa Mackiewicza. Scenariusz pełen jest także odwołań do autentycznych dokumentów historycznych. Z ust aktorów padają fragmenty wyroku wydanego na Danusię Siedzikównę pseudonim „Inka”, z 3 sierpnia 1946 roku oraz fragment tekstu ulotki autorstwa mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” z roku 1947.

Chodzi właśnie o to, aby starać się poprzez sztukę robić rzeczy, na które często nie odważają się politycy

– mówił reżyser widowiska, Tomasz Antoni Żak. - Sztuka daje nam szansę dotykania prawdy, piękna i tego, co dla ludzi jest tak ważne: uczuć. Co ważne, każdy błąd w inscenizacji jest fałszem, więc stworzenie takiego spektaklu, aby on i dla twórców był wielkim przeżyciem, i za sprawą znalezienia odpowiedniego języka, dzięki któremu będzie możliwe porozumienie z drugim człowiekiem, który jest na widowni, docierał do odbiorców, nie jest łatwe. Opowiadamy sercem, a serca nie można oszukiwać.

Teatr Nie Teraz wywodzi się z ruchu teatrów poszukujących lat 70-tych, 80-tych i jeśli chodzi o metodę pracy z aktorem można się w nim doszukiwać elementów metody Grotowskiego.

W główne role wcielili się: Anna Warchał, Aleksandra Pisz, Monika Szomko, Maciej Małysa i Przemysław Sejmicki.

Spektakl pt. „Wyklęci” miał swoją premierę w 2012 roku na tymczasowej scenie Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów („więzienia na Rakowieckiej”). Od tamtej pory zagrano go w wielu miastach Polski.

Teatr alternatywny w Ostrołęce. Spektakl „Wyklęci” Teatru Ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki