MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko miejskie w Ostrołęce. Opłata rezerwacyjna - czym jest? Na pytanie kupców odpowiada prezes OTBS

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Tak wyglądał wjazd na rynek kilka tygodni temu
Tak wyglądał wjazd na rynek kilka tygodni temu Fot. czytelniczka
Zdecydowana większość handujących na targowisku przy ul. Zawadzkiego podpisała nowe umowy z administratorem (Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Przez kilka tygodni trwał konflikt dotyczący przede wszystkim tzw. opłaty rezerwacyjnej, którą ponoszą kupcy.

W skardze, którą 20.05.2021 kupcy złożyli w ratuszu, napisali między innymi:

Uważamy że żądanie od nas jako kupców opłaty rezerwacyjnej w sytuacji gdy ustawowo do końca 2021 roku z mocy tzw. ustawy covidowej zostaliśmy zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty targowej jest obejściem niedozwolonym ustawy covidowej. Nadmieniamy, że powołana w projekcie umowy rezerwacji uchwała Rady Miasta Ostrołęki z 25 marca 2021 nie jest w żadnym wypadku podstawą do żądania opłaty rezerwacyjnej do końca 2021 roku, ponieważ nie zawiera daty początkowej, od której taka opłata mogłaby być leganie pobierana. Dlatego z przyczyn wyżej podanych nie zamierzamy przynajmniej do końca 2021 roku płacić tej sprzecznej z prawem i ustawą opłaty rezerwacyjnej.

Zobacz inne materiały na ten temat

Oto odpowiedź Grzegorza Głażewskiego, prezesa zarządu OTBS.

Opłata rezerwacyjna, wprowadzona uchwałą Rady Miasta, jest opłatą o charakterze cywilno-prawnym. Opłata ta nie jest obligatoryjna jak opłata targowa, która ma charakter publiczno-prawny. Także nie zastępuje opłaty targowej.

Opłata taka funkcjonuje na wielu targowiskach obok wspominanej opłaty targowej. Wielu zarządców targowisk decyduje się też, jako przykład Ostrów Mazowiecka, na przeprowadzenie licytacji miejsc handlowych. Jednak Prezydent Miasta Ostrołęki nie zdecydował o takiej formie rezerwacji miejsc na targowisku.

Wspomnieć należy, że proces rezerwacji pozwala na uporządkowanie kwestii zajmowanych przez kupców miejsc handlowych. Mają gwarancję, że nikt nie zajmie ich dotychczasowego miejsca. Umożliwia także uporządkowanie kwestii asortymentu w poszczególnych sektorach targowiska, co dla nas jest bardzo istotne.

Wysokość opłaty jest wyliczana od dnia podpisania umowy do końca listopada 2021 roku. Decyzją Prezydenta Miasta Ostrołęki, w grudniu 2021 roku (będzie to miesiąc handlowy) kupcy pozostaną na rezerwowanych miejscach, jednak opłata nie będzie pobierana.

Umowa pozwala także na rozłożenie opłaty na 2 raty. W indywidualnych przypadkach, na podstawie podań, może zostać rozłożona na większą ilość rat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki