Tarcza Antykryzysowa - trzy odsłony, miliardy wsparcia dla gospodarki, ratunek dla małych firm

Partnerem cyklu jest BANK BNP PARIBAS
Dane nie pozostawiają wątpliwości – rządowa pomoc dla gospodarki działa. W połowie maja do firm trafiło już prawie 9 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej oraz prawie 24 mld zł środków z tarczy finansowej. Firmy zagrożone skutkami pandemii koronawirusa mają więcej szans na przetrwanie, by w kolejnych etapach rozmrażania gospodarki odrodzić swój potencjał i wrócić na pozycję zajmowaną na rynku przed kryzysem.

Przypomnijmy:

  • 31 marca zaczęła działać Tarcza 1.0,
  • 18 kwietnia Tarcza Antykryzysowa 2.0,
  • 15 maja Tarcza Antykryzysowa 3.0.

Cel ich uchwalenia był jasny: ratowanie miejsc pracy i ochrona firm przed upadłością – w czasie, gdy pracownicy musieli izolować się w domach, a firmy wstrzymać produkcję i świadczenie usług. Mówiąc obrazowo – na czas zamrożenia gospodarki, by było do czego wracać, gdy warunki epidemiologiczne pozwolą na powrót do normalności.

Ratunek dla miejsc pracy, pieniądze dla firm na przetrwanie

Konkretne rozwiązania przyjęte przez rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej wynikają ze sposobu działania przedsiębiorstw, przy szczególnym uwzględnieniu specyfiki małych firm. Nawet gdy nie ma produkcji i związanych z nią kosztów bezpośrednich, firma musi ponosić koszty stałe: płace i zobowiązania publiczne – zwłaszcza podatki i składki ZUS, opłaty czynszowe itd. W normalnych warunkach idzie na to część wypracowanych przychodów, ale gdy tych nie ma w związku z ograniczeniem produkcji, niezaspokojeni wierzyciele mogą doprowadzić nawet do bankructwa firmy.

Ustanowione przez Tarczę Antykryzysową rozwiązania poszły więc w stronę ratowania płynności firmy. Ujmując rzecz najogólniej, mając na względzie, iż największym wierzycielem jest budżet państwa, firmy – uwzględniając ich wielkość a tym samym rynkową moc – zwolniono (lub ograniczono lub przesunięto w czasie) z zobowiązań wobec ZUS oraz podatkowych. By zaś zaspokoić innego kluczowego wierzyciela – pracowników, dostarczono też firmom, także z uwzględnieniem ich wielkości, środków na dopłatę do wynagrodzeń.

Tarcza Antykryzowa w wersji 1.0 zagwarantowała te rozwiązania na pierwszy miesiąc, Tarcza Antykryzysowa 2.0 uzupełniła strumienie zasilania oraz wydłużyła horyzont czasowy pomocy do trzech miesięcy. Tarcza Antykryzysowa 3.0 zagwarantowała pomoc wszystkim, których z różnych względów na dwóch pierwszych etapach prawa pominięto.

Mikrofirmy ratują płynność

Mikrofirmy, czyli przedsiębiorstwa zatrudniające do 9. osób, zostały zwolnione ze składek ZUS na trzy miesiące. Firmy małe, zatrudniające 10-49 osób zwolniono z połowy składek. Do 15 maja do ZUS trafiło prawie 1,7 mln wniosków o takie zwolnienie.

Jednocześnie przedsiębiorcy zyskali prawo do świadczenia postojowego za każdy (w sumie trzy) miesiąc przerwy lub ograniczenia w działalności (2080 zł lub 1300 zł). Do połowy maja skorzystało z tego rozwiązania prawie 791 tys. przedsiębiorców.

Uprawnienie do świadczenia postojowego (2080 zł) otrzymały też osoby zatrudnione na umowach zlecenia, o dzieło itp. Skorzystało z niego w tym czasie prawie 628 tys. osób.

Dodatkowo dla ratowania swojej płynności finansowej firmy, w tym mikro i małe, zyskały prawo do przesunięcia zaliczek na podatek dochodowy do czerwca. Mikrofirmy zaś – w tym przedsiębiorcy nie zatrudniający pracowników – otrzymały możliwość ubiegania się o tzw. mikropożyczkę w wysokości do 5 tys. zł.

Przeznaczona jest ona na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością, udzielana na rok, symbolicznie oprocentowana i z odroczonym o trzy miesiące terminem spłaty, przy czym jeśli w tym czasie pieniądze w całości zostaną wydatkowane na firmę, ani pożyczona kwota, ani odsetki nie muszą być zwracane. Z tej formy pomocy do 15 maja skorzystało prawie 612 tys. przedsiębiorców, a kolejne niemal 0,5 mln czeka na rozpatrzenie wniosków.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników z różnych źródeł

Swoistym wierzycielem, zarówno największych przedsiębiorstw jak i mikrofirm, są pracownicy, a ich płace, niezależnie od tego, czy firma idzie pełną parą czy ma przestoje, są stałym kosztem. Tarcza Antykryzysowa 1.0 przewidziała dopłaty do wynagrodzeń pracowników (w wysokości do 40 proc. wynagrodzenia) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), które jednocześnie służą ratowaniu miejsc pracy i płynności firm.

Kolejne odsłony tarczy dołożyły do tego dodatkowe możliwości – dla firm małych i średnich – sięgnięcia po pieniądze z Funduszu Pracy czy (dla firm bez względu na wielkość) z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Gdy znów zerkniemy do statystyk z 15 maja przekonamy się, jak potrzebne było i to narzędzie wsparcia. Na dopłatę do wynagrodzeń z FGŚP przyznano firmom prawie 3,01 mld zł i 770 mln zł z EFS. Do średnich i małych firm obecnie trafiają też pieniądze na dofinansowanie pensji (i ewentualnie należnych składek ZUS) przyznawane za pośrednictwem powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy na okres do trzech miesięcy. Najmniejsze firmy mogą przy tym ubiegać się o dofinansowanie stanowiące nawet 80 proc. kosztów swoich wynagrodzeń.

Materiał oryginalny: Tarcza Antykryzysowa - trzy odsłony, miliardy wsparcia dla gospodarki, ratunek dla małych firm - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3