MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tanie pestycydy z zagranicy w internecie? To może być podróbka!

Redakcja
pixabay.com
Zakup środków ochrony roślin to wydatek, często spory. Chcąc zaoszczędzić, rolnik sięga po ofertę z internetu czy na targowisku. Niestety, kupiony specyfik może okazać się wcale nie być tym, za co podawał go sprzedawca. A strata może być jeszcze większa niż pieniądze wydane na zakup.

 

- Rolnik powinien zawsze pamiętać o tym, aby kupować tylko oryginalne, zarejestrowane środki ochrony roślin, od zaufanych sprzedawców - przekonuje Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Kuszące niską ceną oferty na aukcjach internetowych, obwoźni sprzedawcy, czy sprzedaż na straganie powinny obudzić czujność rolników – to mogą być podróbki - uświadamia.

Początek roku to dla rolników czas intensywnych przygotowań do prac polowych. To także sezon zakupów środków ochrony roślin. Producenci rolni planują i kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Tymczasem oferty np. „pestycydów z zagranicy” w Internecie kuszą niską ceną. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin ostrzega rolników, że to mogą być podróbki i przypomina o czterech podstawowych zasadach dotyczących miejsca zakupu legalnych środków ochrony roślin.
 

PSOR przygotowało 4 zasady związane z zakupem legalnych środków ochrony roślin:

1. Oryginalne środki ochrony roślin kupisz tylko w zarejestrowanym sklepie lub hurtowni. Rejestry prowadzone są przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa osobno dla każdego województwa. Na mapie pod linkiem http://piorin.gov.pl/struktura/ wybierz swoje województwo, rejestr znajdziesz w zakładce „Rejestry i ewidencje”. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim lokalnym Inspektorem.

2. Środków ochrony roślin nie można kupować:

  • na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez faktury VAT;
  • z zagranicy,
  • na bazarach,
  • na targowiskach.

3. Kupując w legalnym źródle otrzymasz fakturę lub paragon. Tylko na podstawie dowodu zakupu możesz złożyć ewentualną reklamację.

4. Stosowanie nielegalnych produktów to ryzyko dla zdrowia, upraw i środowiska. Można też utracić dopłaty bezpośrednie (informacje znajdziesz na stronie

 

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tanie pestycydy z zagranicy w internecie? To może być podróbka! - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki