MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tańczyły nawet szare komórki

(ar)
Tańczyły nawet szare komórki
Tańczyły nawet szare komórki Fot. A. Rusinek
Znakomitym pomysłem - który zrodził się cztery lata temu w głowach ówczesnego dyrektora ostrowskiego MOSIR-u Witolda Zadrogi i dyrektorki MDK Bożenny Rostkowskiej - radosnego, nie koturnowego świętowania rocznic odzyskania niepodległości jest Ogólnopolski Festiwal Tańca, po raz trzeci zorganizowany w Ostrowi.

Popołudniem 11 listopada w hali MOSiR wystąpiło ponad 600 tancerzy z 38 zespołów, z województwa mazowieckiego i sąsiednich województw. Na scenie prezentowano rytmy latynoamerykańskie i ludowe "powolniaki", disco dance i taneczne etiudy. Stroje regionalne mieszały się z dyskotekowymi, a kilkuletni tancerze występowali obok seniorów z Myszyńca. Jednym słowem - feeria barw, dźwięków i szał ciał.
Na III OFT pokazano, że tańcem można wyrazić różne doznania i ważkie problemy. Grupa Aerobik z Piotrkowa Trybunalskiego na przykład znakomicie zinterpretowała współczesnym tańcem muzykę Szopena w układzie "I fortepian... zatańczył". Rewelacją festiwalu, dla mnie osobiście (ale także - sądząc po aplauzie dla publiczności) okazała się etiuda "Chore komórki" (reżyseria, muzyka i scenografia Piotr Galiński) w wykonaniu grupy tanecznej Brawo z Błonia pod Warszawą. Etiuda połączyła nośny współcześnie temat - manię telefonów komórkowych, ze znakomitą scenografią i sugestywną, pełną symboliki interpretacją. Brawo pokazało, że taniec to nie tylko sztuka przebierania nogami, ale także wyraz ważkich treści. Zespół Brawo jest laureatem wielu młodzieżowych festiwali tańca - m.in. w Koninie i Kielcach.
- Taniec w tym zespole to dla nas wielka radość i satysfakcja - powiedzieli nam członkowie Brawo. Niektórzy z nich, jak np. Kasia Majcher, wiążą z tańcem życiowe plany.
Tak samo taniec traktują dziewczęta z ostrowskich zespołów Zament czy Tonika, działających pod kierunkiem Bożeny Jakubczyk i Jolanty Swaczyny przy MDK-u w Ostrowi.
- Taniec to dla mnie hobby i ogromna, codzienna radość - wyznała dziewięcioletnia Weronika Kaczmarek z Toniki.

Nagrodzeni
Jury III OFT, któremu przewodniczyła Danuta Markiewicz-Trylska - licencjonowany sędzia tańca - wysoko oceniło poziom tegorocznego festiwalu, o czym świadczyło zaproszenie do koncertu galowego aż 18 zespołów. Dwanaście z nich wyróżniono równorzędnymi nagrodami (choć poziom nie wydawał się równorzędny).
- Nie chcemy wprowadzać niezdrowego wyścigu po nagrody, chcemy natomiast wyróżniać jak najwięcej dobrych zespołów - tłumaczyła zasadę festiwalu jego dyrektorka Bożenna Rostkowska.
Jury wyróżniło: nagrodą dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie - zespół dziecięcy Tonika z MDK w Ostrowi Mazowieckiej i zespół dziecięcy Kurpie z OCK w Ostrołęce, nagrodą burmistrza Ostrowi Mazowieckiej - zespół Ziemia Elbląska z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodwej w Elblągu i zespół Astra z Białobrzegów, nagrodą starosty dziecięcy zespół Brawko z Błonia i Fatum z Sokołowa Podlaskiego; nagrodą dyrektora ZGKiM w Ostrowi Mazowieckiej - Flex z Grodziska Mazowieckiego i Aerobik z Piotrkowa Trybunalskiego; nagrodą dyrektora MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej - zespół Viva la Musica z Poniatowa i Brawo z Błonia; nagrodą dyrektora MDK w Ostrowi Mazowieckiej - Bik Kayk z Piotrkowa Trybunalskiego i ludowy zespół Chodowiacy z Siedlec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki