Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Talenty w Zabrodziu

Izabela Stańczak
Dożynki parafialne i wernisaż poplenerowej wystawy "Sierpień w Zabrodziu" odbyły się w niedzielę 19 września. Mieszkańcy najpierw oglądali dożynkowe wieńce i dziękowali za tegoroczne plony w kościele w Niegowie a potem w Gminnym Centrum Kultury podziwliali efekt przebywania w Zabrodziu artystów.

Artyści w gminie

Plener malarski w Zabrodziu zorganizowało po raz czwarty starostwo wyszkowskie. Zaproszenie przyjęli i przyjechali do Zabrodzia: Wieńczysław Pyrzanowski, Katarzyna Słowikowska-Osik, Agnieszka Długołęcka, Tadeusz Lużyński, Maciej Fronczak, Włodzimierz Cerański, Tamara Buczkowska-Urban, Alicja Nasiadka, Wiktoria Tołłoczko-Tur, Ewa Tyka, Henryk Kiełczewski, Marcin Cabak. Na wernisażu nie zabrakło twórców, ale również ich opiekuna artystycznego - profesora Ludwika Maciąga. Gości witali gospodarze obu imprez: starosta Justyna Garbaczyk i wójt Zabrodzia Marek Gołaszewski. - Otrzymaliśmy liczne telefony do starostwa od osób zainteresowanych zorganizowaniem podobnych imprez w innych gminach, jak również od artystów, którzy wyrażali chęć udziału w takich plenerach - pani starosta opowiedziała jaki był oddźwięk programu telewizyjnego nagranego i wyemitowanego przez TVP 3. A wiadomo już, że w następnych latach artyści ze sztalugami rozstawią się w gminach Somianka i Rząśnik. Od 20 września obrazy można oglądać w wyszkowskiej galerii "Zakątek". Obrazy można nie tylko obejrzeć, ale i kupić.

Ogródki i balkony nagrodzone

Na gminnych dożynkach tradycyjnie wybierane i nagradzane były najładniejsze i najstarannniej przygotowane wieńce uplecione z tegorocznego zboża i z tego w co pola i ogrody obrodziły. Pierwsze miejsce zajęły wieńce z Zabrodzia i Dębinek, drugie z Gaju i Głuchów a trzecie z Obrębu i Mostówki. - Niełatwo było wybrać najładniejszy - przyznał Andrzej Krzeczkowski, przewodniczący Rady Gminy wręczając laureatom dyplomy. Jeszcze trudniejsze zadanie mieli jurorzy konkursu "Barwy lata" na najładniejszy balkon i posesję w gminie. Konkurs ogłoszono w maju, ale rozwiązanie i podsumowanie miało miejsce podczas dożynek. Do "Barw lata" zgłoszono 36 posesji w kategorii - ogrody oraz dziewięć w kategorii - balkony. Jak podkreślali członkowie komisji konkursowej (A. Krzeczkowski, S. Sykulski, M. Wiśniewska), ogrody są wieloletnie, nie zostały stworzone wyłącznie na potrzeby konkursu. Jurorzy oceniali wkomponowanie terenu zielonego w otaczającą zabudowę, różnorodność kompozycji kwiatów i zieleni, czystość posesji a także inwencję twórczą wyrażoną małymi elementami architektury ogrodowej. Pierwsze miejsce w kategorii A - ogrody zajęli: Dorota i Andrzej Jeziorscy z Dębinek, Jadwiga Jastrzębska z Mościsk, Maria Banasiak ze Słopska, II miejsce: Danuta i Dariusz Zuchowscy z Młynarzy, Małgorzata Jachacy z Mostówki oraz Barbara i Jerzy Urbaniak ze Słopska. Trzecie miejsce przypadło Edwardowi Kostrzębskiemu ze Słopska oraz Wiesławie Oleksiak z Zabrodzia. Ponadto przyznano specjalne nagrody dla księdza Janusza Grygiera z Mostówki za estetykę obejścia plebanii oraz dla najstarszego uczestnika Stefana Kostrzewy również z Mostówki. W kategorii B - balkony nagrody przyznano: I miejsce Marii Banasiak ze Słopska, II miejsce - Elżbiecie Sosnowskiej i Marii Rosa oraz Władysławowi Mędrzyckiemu z Zabrodzia, III miejsce - Wiesławie Oleksiak również z Zabrodzia. Uczniowie z Adelina wierszem, tańcem i piosenką zaprezentowali się w inscenizacji pt. "Piękna nasza Polska cała". W "Polnych zalotach" z kolei wystąpili uczniowie z Kicin. Szkoła podstawowa w Zabrodziu uczciła dożynki występem pt. "Plon niesiemy plon". "Życie i troski polskiego rolnika" po wejściu do Unii Europejskiej z wielką dawką humoru przedstawili uczniowie ze szkoły w Dębinkach. Z utworami muzycznymi wystąpili także uczniowie z Gimnazjum im. Kardynała Wyszyńskiego. Przyśpiewkami ludowymi i "dialogiem dwóch kumoszek" do łez rozbawiła publiczność "Sława" czyli panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Niecodzienny spektakl pokazała młodzież z Technikum Żywienia z Zespołu Szkół im. W. St. Reymonta w Zabrodziu. Teatr tańca nowoczesnego w wykonaniu młodych artystów zaskoczył i zachwycił wszystkich. - Myślę, że ten zespół mógłby występować w Warszawie, Krakowie i nie tylko... wspaniale! I na pewno był lepszy od naszego zespołu - powiedział z uznaniem o młodzieży profesor Ludwik Maciąg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki