MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie same ładowarki w Unii Europejskiej. Europosłowie chcą zdecydowanego przyspieszenia działań KE

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego, które odbyło się w środę 6 listopada 2019 roku, europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o wzmocnienie wysiłków na rzecz wprowadzenia jednolitej ładowarki do urządzeń elektronicznych w Unii Europejskiej. Pomysł ujednolicenia ładowarek m.in. do telefonów komórkowych zyskał poparcie niezależnie od przynależności politycznej europosłów.

Takie same ładowarki w Unii Europejskiej?

Obecnie kupując nowe urządzenie (telefon komórkowy, tablet, e-book) dostajemy razem z nim ładowarkę. Często nie pasuje ona do starych urządzeń, a ładowarki używane do tej pory stają się bezużyteczne – zalegają w domowych szufladach lub trafiają do śmietników.

Zdaniem Róży Thun z Grupy EPL (Platforma Obywatelska) - wiceprzewodniczącej Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) - nadszedł już czas na realne kroki ze strony Komisji Europejskiej. - Jest paląca potrzeba jednej wtyczki do ładowarki do wszystkich telefonów komórkowych, czytników e-booków, tabletów i innych typów podręcznej elektroniki - zaznaczyła europosłanka.
 
Komisja Europejska już dawno podpisała pierwsze, ale niewiążące memorandum z producentami sprzętu w tej sprawie. Niestety, mimo jego odnowienia, droga dobrowolnego porozumienia nie przyniosła skutków. Zdaniem wielu europosłów nie był to krok wystarczający i już zwrócili się w 2018 roku z listem do Komisji Europejskiej w tej sprawie popierając ideę bardziej zdecydowanych działań.
 

- Obecnie zdecydowana większość eurodeputowanych zajmujących się tematem nie ma już złudzeń, że można liczyć na samoregulację rynku, w sytuacji kiedy zyski ze sprzedaży akcesoriów są ważnym źródłem dochodów - podkreśla Róża Thun. Jej zdaniem rozwiązaniem sytuacji jest szybkie wprowadzenie jasnych przepisów prawa na poziomie europejskim.

 
- Nie możemy czekać wiekami. Potrzebujemy aktu delegowanego Komisji. To przyspieszy procedurę w sposób zdecydowany – podkreśla europosłanka z Krakowa. I przypomina, że wprowadzenie nowych przepisów ma ogromne znaczenie ze względu na ochronę środowiska i ograniczanie elektronicznych odpadów. - Komisja Europejska powinna przyjąć w dalszej kolejności przepisy dotyczące recyklingu ładowarek i zaprzestania zmuszania konsumentów do kupowania nowej ładowarki z każdym nowym sprzętem elektronicznym – dodaje Róża Thun.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie same ładowarki w Unii Europejskiej. Europosłowie chcą zdecydowanego przyspieszenia działań KE - Dziennik Polski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki