Choć odmiana tego drzewa pojawiła się w Polsce dopiero około 1,5 roku temu i wciąż jest mało znana, to wśród rolników znalazła już swoich zwolenników. Uprawy Oxytree podejmują się kolejni plantatorzy. Rosnące młode drzewka tlenowe - tak tłumaczy się ich nazwę - można zobaczyć również w naszym powiecie.
- O możliwości uprawy tych drzewek dowiedziałem się z jednej z gazet rolniczych - mówi Marek Wierzbicki ze wsi Zblicha Stara, w gm. Płoniawy-Bramura.
- Na początku podchodziłem do tego bardzo sceptycznie. Kupiłem kilka sadzonek na próbę, posadziłem je w maju koło domu. Wybrałem dla nich takie miejsca, które do tej pory były traktowane przeze mnie powiedzmy „po macoszemu”, czyli tam gdzie był jakiś piach, ale też pomiędzy drzewkami owocowymi, z których w zasadzie nic nie miałem - opowiada.
Szybko okazało się, że na ziemi pana Marka drzewka się przyjęły i zgodnie z zapowiedzią importera zaczęły szybko wzrastać, zaś ich pędy do zimy zdążyły zdrewnieć.
- Spodobały mi się te drzewka i zaryzykowałem. Wiosną tego roku posadziłem kolejnych 400 drzewek, na powierzchni około hektara i tak się w to wkręciłem, że postanowiłem zająć się też sprzedażą sadzonek. Chciałbym za kilka lat osiągnąć zysk z ich uprawy - dodaje.
Drzewa tlenowe pochodzą z Hiszpanii. Tamtejsi naukowcy z Wydziału Leśnictwa i Genetyki Uniwersytetu Castilla La Mancha, skrzyżowali dwie odmiany: paulownia fortunei i paulownia elongata. W ten sposób wyhodowali nową odmianę pod zastrzeżoną nazwą paulownia clon in vitro 112, bliżej znaną jako Oxytree. Ma to być jedno z najszybciej rosnących i najbardziej uniwersalnych drzew na świecie. Do Polski sprowadziła je firma Carbon Solutions Poland, od której sadzonki kupił pan Marek.
Więcej we wtorkowym, papierowym wydaniu TO. Zapraszamy do lektury!