Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda ogród społeczny w Ostrowi Mazowieckiej: dziś jego otwarcie

red
„Skwerek obfitości” - tak nazywać się będzie ogród społeczny w Ostrowi Mazowieckiej. Powstał na skrzyżowaniu ulic Prusa i Jagiellońskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwszy ogród społeczny w Ostrowi Mazowieckiej powstaje w ramach akcji „Nasz ogród społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat. W akcję włączyły się władze Ostrowi Mazowieckiej: urząd miasta wyraził zgodę na użytkowanie terenu przy ul. Bolesława Prusa a wydział gospodarki komunalnej zaangażował się w przekopanie i oczyszczenie ziemi.

- Cieszymy się, że do kampanii dołączyła Ostrów Mazowiecka, miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej „małej ojczyzny”, buduje również dialog z władzami miasta – tłumaczy Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.

Nazwa „Skwerek obfitości” to pomysł mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Inicjatywa stworzenia ogrodu społecznego w Ostrowi Mazowieckiej wyszła od młodej kobiety Dominiki Potomskiej.

- Inspiracją do założenia ogrodu w moim mieście stały się projekty realizowane w Warszawie - mówi Dominika Potomska. - Ostrów to małe miasto, w którym teoretycznie wszyscy powinni się znać. Niestety nie zawsze tak jest i dlatego postanowiłam wziąć udział w projekcie „Nasz ogród społeczny”. Chciałbym, żeby ogród był synonimem dobra wspólnego. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami proszę, aby przekazywali dalej informację o naszych spotkań. Tak, żeby przychodzili ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.

Organizatorzy ogrodu społecznego w Ostrowi Mazowieckiej zachęcają: Przyjdź w piątek 17 czerwca na skrzyżowanie ulic, Bolesława Prusa i Jagiellońskiej, a na pewno wspólnymi siłami sprawimy, że ogród stanie się obfity nie tylko w zieleń, ale i w relacje międzyludzkie. Zaczynamy późnym popołudniem, o godzinie 17.00!

- Ideą tworzenia ogrodów społecznych Green Cross Poland, zapoczątkowała zmiany w małych ojczyznach, jakim są osiedla. Mimo, iż ich działania koncentrują się na aspekcie ogrodnictwa oraz ekologii, tak naprawdę efekty wspólnego zakładania ogrodów sięgają głębiej, łącząc ludzi w różnym wieku i o odmiennych poglądach - mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko. – Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwo jest partnerem akcji „Nasz ogród społeczny”, bo razem nie tylko upiększamy krajobraz polskich miast. Przede wszystkim wnosimy dodatkowy element w relacje między uczestnikami kampanii i pokazujemy, iż ogrodnictwo to ciekawe hobby. Wierzę, że liczba zasianych roślin dorównuje ilości zawartych przyjaźni przy wspólnym zakładaniu ogrodu.

W tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland. Na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki