MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak woda „wyciąga” ciepło z organizmu. Zagraża nie tylko wychłodzeniem. Kontakt z nią może mieć też inne groźne skutki

Anna Rokicka-Żuk
Trwające wiele dni opady doprowadziły do powodzi w Kotlinie Kłodzkiej. Sytuacja 14 września 2024 r. w Lądku-Zdroju
Trwające wiele dni opady doprowadziły do powodzi w Kotlinie Kłodzkiej. Sytuacja 14 września 2024 r. w Lądku-Zdroju Pawel Relikowski/Polska Press
Walka ze skutkami powodzi wymaga dobrej ochrony przed wyziębieniem organizmu. Woda przyspiesza utratę ciepła nawet kilkadziesiąt razy. W zimnym i mokrym środowisku łatwo też o inne problemy zdrowotne. Zobacz, jak się chronić.

Spis treści

Wyziębienie organizmu od wody zawsze groźne

W kontakcie z wodą łatwo o wyziębienie organizmu. Dlatego praca w mokrych miejscach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią i zimnem. Mokre ubrania należy jak najszybciej wymienić na suche, bo przyspieszają utratę ciepła aż pięciokrotnie. Natomiast przebywanie w wodzie nawet we wrześniu sprzyja hipotermii, bo utrata ciepła z ciała jest wtedy nawet trzydzieści razy szybsza.

Trwające wiele dni opady doprowadzily do powodzi. Na zdjęciu: sytuacja w Kotlinie Kłodzkiej. 14 września 2024 r. Lądek-Zdrój
Trwające wiele dni opady doprowadzily do powodzi. Na zdjęciu: sytuacja w Kotlinie Kłodzkiej. 14 września 2024 r. Lądek-Zdrój Pawel Relikowski/Polska Press

Najszybciej marzną dłonie i stopy, przed czym nie ochronią po pewnym czasie nawet odpowiednie rękawice, obuwie czy wodery. Ich rozmiar musi być dobrze dobrany, by nie powodował ucisku palców i tamowania krążenia.

Przebywając w mokrym środowisku nie należy dopuścić, by palce stóp i dłoni zdrętwiały z zimna. Jest to niebezpieczne dla układu krążenia i grozi odmrożeniami. Ich późniejsze rozgrzanie jest bardziej praco- i czasochłonne. Warto od czasu do czasu przejść się energiczniej, zaciskać dłonie, a także wykonywać ćwiczenia rozgrzewające i poprawiające ukrwienie całego ciała, np. pompki, czy izometryczne takie, jak deska (plank) czy przysiad przy ścianie (w powietrzu, z plecami opartymi o ścianę).

Przy takich objawach trzeba szybko wyjść z wody

Szybkie wyziębienie organizmu może być trudno zauważyć. Sygnałem alarmowym, że trzeba wyjść, żeby się rozgrzać i uzyskać pomoc, są senność oraz zaburzenia świadomości.

Zanim do tego dojdzie, warto rozpoznać objawy wychłodzenia, a są to:

  • oziębienie skóry,

  • gęsia skórka,

  • dreszcze,

  • bladość lub sinica dłoni, stóp, ust i twarzy,

  • apatia,

  • spowolnienie ruchów,

  • zaburzenia mowy.

Jeżeli nie dojdzie do rozgrzania organizmu, może dojść do dalszego pogarszania się stanu organizmu, utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia.

Ważne też, by na czas rozpoznać objawy glikemii, czyli nadmiernego spadku poziomu glukozy we krwi. Ten stan jest skutkiem nasilonej i przedłużonej produkcji ciepła, który zużywa zapasy energii. Objawy to osłabienie, bladość skóry, drżenie rąk, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, poty, niepokój i dezorientacja.

Przy pracy w wodzie warto mieć przy sobie energetyczne przekąski, szczególnie w przypadku skłonności do hipoglikemii.

Wymoczenie w brudnej wodzie to ryzyko infekcji

Moczenie się w wodzie zanieczyszczonej wskutek powodzi może doprowadzić do podrażnień skórnych i alergii, a także stanowi zagrożenie mikrobiologiczne. W takiej wodzie znajduje się wiele środków chemicznych i bakterii, które mogą spowodować zakażenie skóry.

Sprzyja temu zwłaszcza przerwanie ciągłości powłok skórnych – zranienia albo istniejące urazy, stan po zabiegach chirurgicznych, a także niegojące się rany czy owrzodzenia.

Kontakt zranionej skóry z wodą bądź zranienie mokrym, brudnym przedmiotem, grozi zakażeniem laseczką tężca. Należy wtedy wykonać szczepienie przeciw tężcowe.

W wodzie unoszą się też bakterie kałowe z kanalizacji takie, jak pałeczka okrężnicy Escherichia coli czy paciorkowiec kałowy Enterococcus faecalis. Bakterie wywołujące zakażenia ran to także inne gronkowce i paciorkowce czy pałeczka ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.

Niewielkie szkodzenia można zabezpieczyć wodoodpornym plastrem (takim, który całkowicie blokuje dostęp wody). Należy unikać dostania się skażonej wody do ust, nosa i oczu.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki