Tak Michał Krupiński transformuje Bank – efektywna strategia

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Pierwsze półrocze 2019 roku okazało się bardzo udane dla Banku Pekao. Zgodnie z raportem podsumowującym ostatnie 6 miesięcy, który poznaliśmy w środę 7 sierpnia br., kierunek obrany przez bank pod okiem prezesa Michała Krupińskiego, przyniósł zadowalające efekty.

Temperatura podskoczyła w drugim kwartale br., kiedy to okazało się, że dynamika dochodów wzrosła o 7,4 proc. r/r. Pozwoliło to bankowi na osiągnięcie w tym czasie 582 mln zł netto. Tymczasem wskaźnik koszty/dochody spadł od stycznia do czerwca o 2 pp. r/r do 42,9 proc.

W wypracowaniu takiego wyniku nie przeszkodziły znaczne, ale konieczne inwestycje w cyfryzację i transformację operacyjną. Raport skłania do optymizmu. Można śmiało założyć, że droga do realizacji celów na rok 2020, czyli osiągnięcia zysku netto na poziomie 3 mld zł i utrzymania wskaźnika C/I poniżej 40 proc. jest prostsza, niż komukolwiek mogłoby się wydawać.

Owoce dobrej strategii

Dynamiczny rozwój działalności komercyjnej Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. w pierwszym półroczu przyniósł jej akcjonariuszom zysk rzędu 824,4 mln zł netto. Dobrze przemyślane kroki biznesowe zaowocowały wzrostem zysku netto r/r o 11%. Wpłynęło to między innymi na możliwość hojniejszego finansowania działalności klientów.

Pod koniec czerwca współczynnik kapitałowy (TCR) Grupy wynosił 17,3%, natomiast relacja kredytów netto do depozytów – 92,7%. Zapewnia to nie tylko solidną bazę kapitałową i bezpieczny profil płynnościowy, ale również daje świetne perspektywy na dalszy rozwój.

Michał Krupiński, Pekao: nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł

Silna dynamika wzrostu

Pierwsze półrocze br. przyniosło Grupie Pekao 4 016,8 mln zł dochodów (wzrost o 6,2% r/r). Wyższe były również zyski płynące z kredytów i pożyczek, które według wartości nominalnej wyniosły w pierwszym półroczu 151 560,8 mln zł (wzrost o 12 273,2, czyli 9% r/r).

Na liście sukcesów znalazły się również wolumeny kredytów detalicznych, które zanotowały 10% wzrost r/r. Tak dobry wynik był efektem dynamicznego wzrostu kredytów konsumpcyjnych (o 13% r/r) i złotowych kredytów hipotecznych (11% r/r), czyli kluczowych produktów Grupy.

Silna dynamika w segmencie średnich przedsiębiorstw i należności leasingowych przyniosła wzrost wolumenów kredytów korporacyjnych oraz nieskarbowych papierów dłużnych (8% r/r).

Kolejnym punktem wartym odnotowania są zobowiązania wobec klientów Grupy i zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych, które pod koniec czerwca br. wynosiły w sumie 158 130,3 mln zł (wzrost o 10 706,7 mln, czyli 7% względem roku ubiegłego). W tym miejscu trzeba wspomnieć również o wolumenach depozytów detalicznych, rosnących konsekwentnie o 13% r/r, co sprawia, że mają one coraz większy udział w strukturze finansowania.

Koniec czerwca to również wzrost aktywów netto funduszy inwestycyjnych podlegających Pekao TFI S.A. Szósty miesiąc roku zamknęliśmy na 1 198,1 mln wzroście (o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym), co przyniosło Grupie 20 403,1 mln zł zysku.
Czytaj także: Michał Krupiński: Plan wzrostu zysku Pekao w 2020 roku

Kluczowe wskaźniki finansowe

Pierwsze półrocze 2019 r. przyniosło grupie 8,8% zwrot na średnim kapitale (ROE). Tymczasem wskaźnik koszty/dochody z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych w I półroczu 2019 r. zatrzymał się na 42,9%, a więc był o 2,1 p.p. niższy niż w roku ubiegłym. Jest to jeszcze jeden sygnał, który każe nam wierzyć, że cel strategiczny na 2020 r. – w tym przypadku jest to wskaźnik C/I na poziomie 40% – zostanie osiągnięty.

Sprawozdanie podsumowujące pierwsze 6 miesięcy 2019 r. pokazuje również wzrost dochodów płynących z działalności operacyjnej Grupy Pekao. Pod koniec czerwca było to 4 016,8 mln zł (wzrost o 6,2% r/r względem pierwszego półrocza 2018 r.). Źródła tego sukcesu należy szukać przede wszystkim w przyspieszeniu dynamiki dochodów podstawowych (wzrost o 6,8% r/r). W tej kwestii kluczowy okazał się znów drugi kwartał 2019 r., w którym obserwowaliśmy wzrost dochodów podstawowych o 4,5% kwartał do kwartału i 7,4% rok do roku.

Wyższe wolumeny kredytowe i depozytowe oraz wyższa marża wpłynęły na zadowalający wynik z tytułu odsetek, który w pierwszym półroczu br. wyniósł 2 657,9 mln zł – oznacza to wzrost o 216,7 mln (8,9%), względem tego samego okresu w roku ubiegłym.

Dzięki świetnej dynamice działalności komercyjnej udało się grupie uniknąć efektu spadku oprocentowania portfela obligacji skarbowych.

Prowizje i opłaty w pierwszym półroczu 2019 r. przyniosły Grupie 1 236,3 mln zł – o 31,0 mln zł (2,6%) więcej niż w pierwszych 6 miesiącach ubiegłego roku. Pomogły w tym prowizje kredytowych rosnące o 12,9% r/r, wyższe prowizje z tytułu działalności kartowej oraz większe przychody z transakcji walutowych z klientami.

Wyższe były składki i wpłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, które w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosły 413,6 mln zł, a więc były wyższe o 208,6 mln zł od zeszłorocznych. Na taki wynik wpłynął wzrost składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków.

Plan Michała Krupińskiego

Michał Krupiński - kim jest?

Zgodnie z założeniami prezesa Pekao S.A., Michała Krupińskiego, kluczem do sukcesu, czyli przyszłorocznego wzrostu, będzie transformacja cyfrowa i operacyjna Grupy. Z kolei działalność biznesowa powinna każdego roku przynosić dwucyfrową zwyżkę.
Strategia Grupy Pekao na 2020 rok ujawniona przez Krupińskiego pozwala nam sporządzić krótką listę kluczowych celów finansowych. Prezes Pekao S.A. jest pewien, że zysk netto na poziomie 3 mld zł i konsensus zysku wynoszący 2,7 mld zł są jak najbardziej realne. Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) ma się zatrzymać poniżej 40%, a ROE powinno wynieść 12,5%.
Zdaniem Krupińskiego osiągnięcie tak dobrego wyniku będzie możliwe, jeżeli Grupie uda się zredukować koszty i doprowadzić do wzrostu we wszystkich segmentach. Aby zbliżyć się do osiągnięcia tego celu, Pekao S.A. zamierza wprowadzić w życie program redukcji zatrudnienia. Ma on przynieść blisko 100 ml zł oszczędności w ciągu roku. Grupa zamierza również renegocjować niektóre umowy z firmami zewnętrznymi, co powinno przyczynić się do obniżenia kosztów rzeczowych. Kolejnym krokiem ma być zmniejszenie składki wpłacanej regularnie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zgodnie ze słowami Krupińskiego, Grupie Pekao przybyć ma również klientów. W 2018 roku bank wzbogacił się o 406 tys. rachunków brutto, w tym roku wynik ma być jeszcze lepszy, by ostatecznie w roku 2020 osiągnąć liczbę 500 tys. kont. Pekao zamierza przyciągnąć klientów, proponując kompleksowy pakiet usług, co z kolei doprowadzi do wzmocnienia systemu relacyjnego i zapewni wierność konsumentów. Celem będzie młody człowiek poszukujący idealnego banku, z którym będzie mógł się związać na długie lata. Prezes Pekao S.A. podkreśla, że to właśnie wśród młodych bank rośnie najsilniej, więc trzeba podtrzymać ten niezwykle pozytywny trend.

Poza nowymi klientami bank planuje się skupić na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Portfel kredytów ma się zwiększyć o ok. 20%, natomiast korporacje mają przynieść Grupie dwucyfrową dynamikę.

Nie bez znaczenia będzie również wprowadzanie nowinek technologicznych, takich jak innowacyjne aplikacje, które pomogą klientowi w wygodnym korzystaniu z usług banku. Krupiński podkreśla, że 2019 rok to doskonały czas, by dołączyć do grona klientów lub inwestorów Pekao SA.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3