Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy grób na cmentarzu w Czerwinie

Fot. archiwum
Odnowiona mogiła Marii Scheur na czerwińskim cmentarzu.
Odnowiona mogiła Marii Scheur na czerwińskim cmentarzu. Fot. archiwum
Wśród nas żyje już niewiele osób, które pamięcią sięgają odległych nam czasów.

Cmentarz parafialny w Czerwinie kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest grób Marii Scheur. Do niedawna o miejscu jej spoczynku świadczył tylko metalowy krzyż oraz skromny, z zatartym napisem postument. Mogiła była trudna do zauważenia.

Wśród nas żyje już niewiele osób, które pamięcią sięgają odległych nam czasów. Jedną z nich jest Dobrosława Ciborska - sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Pamięć pani Dobrosławy pozwoliła odnaleźć opuszczony grób i uratować go od zapomnienia.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Czerwinie, z pomocą osób, dla których sprawy związane z historią naszego środowiska nie są obojętne, zaopiekowała się mogiłą. Wykonano obramowanie grobu z kostki granitowej, odnowiono napis na postumencie oraz metalowy krzyż.

O Marii Scheur wiemy, że była córką Zofii z Linowskich i Łukasza Włodarkiewicza. Jej dziad - Aleksander Linowski - był Kasztelanem Krakowskim, który przyjmował przysięgę Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, był też posłem na Sejm Czteroletni. Władze carskie pozbawiły rodzinę Linowskich majątku za udział w Powstaniu Listopadowym. Mąż Pani Marii - pochodzący z Alzacji Jan Scheur - Polskę pokochał jak własną ojczyznę. Sama Maria Scheur aktywnie włączyła się do pracy na rzecz odradzającej się Polski. "Za zasługi na polu podniesienia drobnego rolnictwa i pracy społecznej" Prezydent II RP odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie ojczyzny i w takim samym duchu wychowywała swoje dzieci. Jej syn - Antoni Scheur - podchorąży, dowódca I Dywizjonu Szkolno-Lotniczego w Dęblinie, był jednym z pierwszych polskich pilotów. Zmarł w 1920 r. na skutek odniesionych ran w wyniku katastrofy samolotu, którym dokonywał ćwiczebnego lotu. Drugi syn - Edmund Scheur - zmarł śmiercią tragiczną w 1932 r. Natomiast jego syn Tadeusz stracił życie w bitwie nad Bzurą 16 września 1939 r. walcząc w szeregach XXV Dywizji Armii Poznań gen. Kutrzeby. W czasie okupacji Maria Scheur straciła jedną z trzech swoich córek. Sama zmarła w Czerwinie 23 października 1942 r., w wieku 85 lat.

Więcej na ten temat przeczytacie w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki