MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Tadeusz" dla dyrektor Szulęckiej

Andrzej Mierzwiński
Uczniowie "jedynki" wybrali najbardziej lubianego nauczyciela.

W poniedziałek 24 marca uroczyście obchodziła swoje święto najbardziej zasłużona dla ostrowskiego szkolnictwa placówka oświatowa - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Jest to jednocześnie najstarsza szkoła w mieście, nawiązująca swoimi tradycjami do szkoły parafialnej, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1421 roku! Imię obecnego patrona ostrowska "jedynka" otrzymała w 1917 r., w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Przez długie lata swego istnienia szkoła dzieliła losy razem z całym miastem. Gdy w roku 1944 płonęła Ostrów, płomienie nie oszczędziły również budynku szkolnego. Po latach tułaczki szkoła znalazła w 1955 r. swoje lokum w obecnym gmachu wybudowanym na miejscu dawnego browaru, w którym podczas okupacji mieściła się gestapowska katownia. O tamtych ponurych latach przypominają tablice pamiątkowe na szkolnych murach.
Dzisiaj szkoła liczy 30 oddziałów i ponad 900 uczniów, co wraz z mieszczącym się w tym samym budynku Gimnazjum Publicznym nr 1 (17 oddziałów i 500 uczniów) sprawia, że jest największą placówką oświatową na ziemi ostrowskiej.
Do jednej z wielu szkolnych tradycji należy organizowane od 1987 roku święto szkoły. Z inicjatywy nieżyjących już dyrektorów: Ireneusza Cioka i Heleny Ziółkowskiej zaczęto je obchodzić w każdą rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi na Rynku w Krakowie w 1794 roku. Kolejną tradycją związaną już z samym świętem są przygotowywane przez młodzież inscenizacje przedstawiające różne okresy z życia patrona. W tym roku uczniowie pod kierunkiem Krystyny Polak i Bożeny Rurki zapoznali widzów z historią pobytu Kościuszki w Ameryce podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Święto szkoły to także okazja do podziękowań i nagród. Za pracę społeczną i zaangażowanie nauczycieli oraz pracowników szkoły, nagrody książkowe otrzymali: Lilianna Kuczyńska, Anna Kożuchowska, Beata Sochocka-Lipska, Joanna Krzyżak, Halina Gomoliszek, Bożena Rurka, Małgorzata Lewocz, Hanna Duda, Marzena Świedzińska, Wojciech Samsel, Maciej Ojdana, Katarzyna Krupińska, Krystyna Szołkowska, Alicja Brzostek, Hanna Gruszczyńska, Anita Pych, Hanna Pędzich, Grażyna Karpińska, Małgorzata Sienicka, Ewa Żukowska oraz Irena Strzeszewska. Książki otrzymały także laureatki ogólnopolskiego konkursu literackiego: Magdalena Neisser z klasy VId, Judyta Murawska VId, Marta Malec Ve i Sylwia Szewczyk IVc.
Jak co roku Rada Rodziców ufundowała nagrody pieniężne w wys. 200 zł dla uczniów o najwyższej średniej ocen. Z rąk przewodniczącej Rady odebrali je w tym roku: Patryk Zadroga, Karolina Szewczyk i Joanna Jaroszkiewicz oraz Milena Żukowska za udział w konkursie recytatorskim "Moje miejsce urodzenia". Ponadto za dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie a także osiągnięcia sportowe 160 uczniów wyróżnionych zostało dyplomami. Nie był to jeszcze koniec przyjemności.
Po raz pierwszy młodzież nagrodziła specjalną statuetką "Tadeuszem" najbardziej lubianego nauczyciela. Tym szkolnym odpowiednikiem Oscarów i Wiktorów wyróżniona została za "uśmiech, radość i zrozumienie" dyrektorka szkoły Danuta Szulęcka. Po raz pierwszy też przyznano stauetki "Przyjaciel szkoły". Otrzymali je goście honorowi uroczystości: sekretarz miasta Tomasz Skibicki i starszy wizytator Kuratorium Oświaty Eugeniusz Nowicki. Uroczystościom święta szkoły towarzyszyły występy artystyczne przygotowane pod kierunkiem Krystyny Polak, Bożeny Rurki i Joanny Krzyżak.
Dzisiaj ten uroczysty dzień przypomina jedynie okolicznościowa dekoracja w głównym holu szkoły. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie wrócili już do codziennych obowiązków gdyż, jak napisał niegdyś ks. Konarski: "kto chce porządny ogród założyć, urządza najprzód szkółkę z małych drzewek, które przesadza, szczepi, nagina. I naród takich ma obywateli, jakich wychowa..."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki