MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taca na samochód

Mieczysław Bubrzycki
Strażacy z Raw mają powód do radości. Wysłużonego żuka zastąpił zdecydowanie większy jelcz ze zbiornikiem na wodę.

W Rawach w gm. Sypniewo obchodzono 73. rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. W strugach deszczu 3 maja na plac przy remizie wkroczyły oddziały strażaków-ochotników ze wszystkich OSP w gminie. Poprzedzała je orkiestra strażacka z Gąsewa, a zamykała kawalkada wozów bojowych.
Najważniejszy z nich - Jelcz GCBA 6/32 - stał obok remizy. Ten w pełni sprawny wóz z mieszczącym 6000 litrów wody zbiornikiem oraz 600-litrowym zbiornikiem pianotwórczym wycofany został ze służby w jednostkach zawodowych straży i przydzielony strażakom-ochotnikom z Raw. Nie za darmo, bo trzeba za niego zapłacić.
Pomimo ulewnego deszczu Msza święta polowa rozpoczęła się punktualnie. Liturgii przewodniczył ks. Bogusław Wiszowaty z diecezji włocławskiej, który urodził się w Rawach i chętnie tutaj powraca. W homilii ks. Stanisław Dziękiewicz - proboszcz parafii Gąsewo, mówił o życiodajnej wodzie, która leje się z nieba, ale pod koniec prosił Boga, żeby deszcz przestał już padać. Tak się stało, za kilka minut ludzie poskładali parasole.
Tacę przeznaczono w całości na uregulowanie należności za samochód. Ludzie, wśród których było sporo gości, nie żałowali grosza. Trafiały się nawet banknoty 100-złotowe. Po mszy ks. Dziękiewicz poświęcił nowy wóz, a potem prezes OSP Wiesław Borucki i wieloletni kierowca Tadeusz Kosakowski otrzymali kluczyki, wsiedli do samochodu, uruchomili silnik i przejechali nim kilka metrów.
Licznie przybyli goście gratulowali strażakom z Raw nowego samochodu. Zrobili to m. in.: poseł Zbigniew Deptuła, członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP Wiesław Domarecki, wicestarosta Janusz Gójski i wójt Jarosław Napiórkowski.
Nie zabrakło orderów - także dla strażaków z sąsiednich wsi. Najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku otrzymał Zdzisław Zakrzewski - od 1979 roku naczelnik OSP w Rawach, a wcześniej - od 1972 r. - skarbnik. Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" dostali: ks. Stanisław Dziękiewicz, ks. Bogusław Wiszowaty, Marek Wysocki, Andrzej Ptak, Tadeusz Kobyliński, Krzysztof Olkowski, Józef Krukowski, Tadeusz Beczak (OSP Zamość), Mirosław Beczak (OSP Zamość), Wacław Wielechowski (OSP Gąsewo); Srebrne medale: Ireneusz Świercz (OSP Zamość), Mirosław Dąbrowski (OSP Zamość), Miron Wielechowski (OSP Gąsewo), Andrzej Gamdzyk (OSP Gąsewo); Brązowe medale: Bogusław Szulc, Mariusz Borucki, Hubert Niewiarowski; odznakę "Wzorowy strażak": Łukasz Majkowski (OSP Zamość), Paweł Gutowski (OSP Zamość).
Część oficjalną zakończyły występy uczniów z Sypniewa.
Na uroczystości w Rawach nie było już nikogo, kto byłby członkiem OSP w momencie jej powstawania. Naturalną koleją rzeczy jest, że strażacy z Raw wciąż odmładzają swoje szeregi - w ostatnich latach z powodzeniem powstają tu i rozwijają się młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki