MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Ta inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu". ORLEN Synthos Green Energy ze wsparciem finansowym USA. Chodzi o reaktory SMR

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Debata podczas konferencji w Bratysławie. Pierwszy z prawej: Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy
Debata podczas konferencji w Bratysławie. Pierwszy z prawej: Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy fot. materiały prasowe
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix. W ramach tego projektu otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w czwartek (9 listopada) w Bratysławie.

Projekt Phoenix to program Departamentu Stanu USA, którego celem jest wsparcie procesu transformacji energetycznej w Europie Środkowej w zakresie budowy małych reaktorów modułowych w miejscu elektrowni węglowych. W stolicy Słowacji odbył się oficjalny start programu. Obok OSGE wsparcie dostaną podmioty ze Słowacji i Rumunii: Slovenske Elektrarne i Nuclearelectrica.

- Objęcie OSGE strategicznym programem prowadzonym przez Departament Stanu USA traktujemy jako uznanie dla stopnia zaawansowania naszego projektu i dostrzeżenie potencjału budowy floty reaktorów SMR w Polsce. Dzięki włączeniu w Projekt Phoenix możemy znacząco przyspieszyć nasze działania we współpracy z amerykańskim rządem, ale także z doświadczonymi i uznanymi w energetyce jądrowej firmami ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z którymi Projekt Phoenix będzie realizowany – powiedział Rafał Kasprów, prezes zarządu OSGE.

BWRX-300 dla Polski

W inauguracji programu w Bratysławie biorą udział przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych, ale także państw uczestniczących w projekcie – Polski, Słowacji i Rumunii. Oprócz tego obecni są reprezentanci przemysłu jądrowego USA, w tym deweloperzy technologii SMR, a także potencjalni inwestorzy. OSGE reprezentował Prezes Zarządu Rafał Kasprów, który wziął udział w panelu otwierającym spotkanie „Nagrodzeni w Projekcie Phoenix: plany studiów wykonalności i potencjał dla SMR-ów.
Technologia SMR, którą w Polsce wdraża OSGE to BWRX-300 opracowana przez amerykańską firmą GE Hitachi Nuclear Energy. OSGE posiada wyłączność na wdrożenie technologii w Polsce.

Projekt Phoenix to inicjatywa rządu Stanów Zjednoczonych mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Program nie oznacza transferu środków na dowolne cele związane z realizacją projektu SMR, ale posłuży sfinansowaniu np. prac konstrukcyjno-inżynieryjskich, co pozwoli na szybszą i tańszą budowę reaktorów w wybranych krajach. Projekt zapewnia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych np. na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR.

Ambitne plany Polski

Polska w tym zakresie ma ambitne plany. W podpisanym memorandum zadeklarowano zamówienie co najmniej 10 reaktorów typu BWRX-300. Jednak plany są szersze, na polskim rynku energetycznym potrzeba nawet 50 SMR, by razem z „dużym atomem” i innymi nowymi przedsięwzięciami zastąpić wyłączane bloki węglowe. OSGE wskazało 7 pierwszych lokalizacji małych elektrowni jądrowych, zastrzegając, że to początek procedury uzgodnień, m.in. z lokalnymi społecznościami. Wśród pierwszych lokalizacji trwają zaawansowane prace nad miejscowościami Stawy Monowskie (k. Oświęcimia), Ostrołęka, Włocławek.

Korzyści dla gospodarki

Zgodnie z przygotowanym przez firmę KPMG raportem – elektrownia z jednym reaktorem konstrukcji GE Hitachi może przyczynić się do zatrudnienia nawet 3,4 tysiąca osób, z czego ponad 700 to miejsca pracy, które będą utrzymywane przez cały, planowany na 60 lat, okres eksploatacji takiej jednostki. Cały łańcuch dostawców i kooperantów przy SMR będzie liczyć od 200 do 500 firm. Część z tych prac mogą przejąć polskie firmy.

GE Hitachi szacuje, że około 50 proc. wydatków związanych z budową elektrowni z reaktorem BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce. Dotyczy to także kluczowych elementów całej elektrowni jak turbina i generator, części zbiornika reaktora, systemów hydraulicznych, itp. Jest to możliwe także dzięki temu, że grupa GE jest od lat jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Zakłady GE Power we Wrocławiu czy Elblągu od lat wytwarzają komponenty dla energetyki, w tym energetyki jądrowej.

O OSGE

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki