Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szyny do portfela Warszawy

Anna Suchcicka
Następnie za przykładem wójta Kołakowskiego i marszałka Struzika wsiedli do bryczek i podziwiali okolicę
Następnie za przykładem wójta Kołakowskiego i marszałka Struzika wsiedli do bryczek i podziwiali okolicę A. Suchcicka
Na podłodze świeże trociny, pod stropem ptasie gniazda, a w nosie zapach koni i świeżych pączków - takie wspomnienia u uczestników konferencji, która się odbyła 27 czerwca w zabytkowym maneżu (ujeżdżalni koni) w Krasnem, nie będą zapewne odosobnione.
Goście obradowali w zabytkowym maneżu
Goście obradowali w zabytkowym maneżu A. Suchcicka

Goście obradowali w zabytkowym maneżu
(fot. A. Suchcicka)

Na inauguracji Zintegrowanego Programu Turystyki i Infrastruktury Rejonu Północnego Mazowsza "Szlak zabytkowej kolejki wąskotorowej Mława-Przasnysz-Krasne-Maków Mazowiecki" spotkało się kilkadziesiąt osób: przedstawicieli województwa mazowieckiego, trzech miast i dziesięciu gmin północnego Mazowsza. Wszystkie te osoby łączy wspólna wizja: ożywienie atrakcji leżących wzdłuż trasy zabytkowej kolejki wąskotorowej, którą biegnie z Mława, przez Szydłowo, Grudusk, Czernice Borowe, Przasnysz, Krasne, Karniewo, Opinogóra, Płoniawy-Bramura do Makowa Mazowieckiego. Długość trasy kolejki liczy 64 km, a obszar objęty projektem ok. 150 km kw. Na szlaku kolejki, której ma towarzyszyć trasa rowerowa, na spragnionych atrakcji turystów będą czekać dobra rodowe Krasińskich w Krasnem (zabytkowy kościół, katakumby, park), stadnina koni w Krasnem, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, aeroklub w Przasnyszu, gospodarstwa agroturystyczne, farma strusi w Szydłowie, Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej w Mławie, prywatne Muzeum Juszkiewiczów w Mławie i wiele innych. Patronat honorowy nad odbudową zespołu parkowo- pałacowego w Krasnem objął profesor Marek Kwiatkowski, dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, a nad realizacją całego projektu będzie czuwał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
- Gdy marszałek usłyszał o projekcie, od razu uznał go za godny uwagi i postanowił nas wspomagać - podkreślił Paweł Kołakowski, wójt gminy Krasne. - W pomyśle, który pojawił się wśród samorządowców północnego Mazowsza, a którego inicjatorem jest wójt Krasnego, upatrujemy szansę na bardzo ciekawy i bardzo perspektywiczny projekt, który moglibyśmy zrealizować w ramach funduszy pomocowych Unii Europejskiej - stwierdził Adam Struzik. -. Ale tak naprawdę jest on bodźcem abyśmy wspólnie zajęli się aktywizacją tego regionu, a przy okazji wrócili do dziedzictwa naszej ziemi i majątku, który mamy zgromadzony, a którym często zapominamy.

Następnie za przykładem wójta Kołakowskiego i marszałka Struzika wsiedli do bryczek i podziwiali okolicę
Następnie za przykładem wójta Kołakowskiego i marszałka Struzika wsiedli do bryczek i podziwiali okolicę A. Suchcicka

Następnie za przykładem wójta Kołakowskiego i marszałka Struzika wsiedli do bryczek i podziwiali okolicę
(fot. A. Suchcicka)

O kolejnych krokach, które mają przemienić marzenia w projekty, a projekty w rzeczywistość mówił Sławomir Wróblewski, szef projektu. - Naszym celem jest przygotowanie zintegrowanego produktu turystycznego na terenie północnego Mazowsza zdolnego przyciągać masowego klienta. Musimy przygotować taką ofertę, by zmanierowany warszawski turysta wyszedł z ciepłych kapci, wyłączył pilotem telewizor i w weekend wyruszył w kierunku północnego Mazowsza, by wzbogacić się duchowo i zostawić trochę pieniędzy - mówił Wróblewski.
O szczegółach przedsięwzięcia możemy poczytać na stronie internetowej: www.meetingspoland.pl. Najważniejsze, że plany nie są odległe, jeśli wszystko będzie biec zgodnie z oczekiwaniami - w 2005 roku planowanie zamieni się w zarządzanie.
27 czerwca gospodarze Krasnego pozwolili swoim gościom poznać przedsmak przyszłych atrakcji: przygotowali kawalkadę bryczek, przejażdżki konne i przejażdżkę kolejką wąskotorową oraz zwiedzanie wiekowego parku, neogotyckiego kościoła i sarkofagów rodu Krasińskich.
O turystycznych walorach Krasnego pisaliśmy obszernie na łamach TO 20 maja tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki