MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się nowy sztandar

(mb)
Sztandar makowskich harcerzy zużył się materialnie i historycznie. Będą starać się o nowy.

- Zależy nam, aby jak najszybciej, może nawet w tym roku, mieć nowy sztandar - mówi hm Kazimierz Stępkowski, komendant Hufca ZHP w Makowie.
Obecny sztandar makowskich harcerzy ma już 43 lata. Zniszczony już jest, a ponadto zmieniły się czasy i najwyższa pora zaktualizować jego wygląd. Nowy sztandar kosztować będzie 5-7 tys. zł. Niebawem harcerze przystąpią do zbiórki pieniędzy na ten cel.
Jak dowiedzieliśmy się kilka dni temu, na nowym sztandarze będzie także nazwisko patrona makowskiego Hufca ZHP. Hufiec jest na razie bezimienny, ale są cztery propozycje patronów. Jeszcze w marcu druhowie z poszczególnych drużyn wypowiedzą się, kogo chcieliby mieć za swego patrona-bohatera.
Komendant Stępkowski przypuszcza, że największe szanse ma kapral Julian Szpak - saper, który w 1945 roku zginął podczas rozminowywania ziemi makowskiej. Miał wtedy 25 lat, spoczywa na makowskim cmentarzu.
Pozostałe propozycje to: Stanisław Artyfikiewicz - pierwszy po II wojnie światowej burmistrz Makowa, Edmund Płoski - przedwojenny socjalista i zarazem długoletni notariusz makowski oraz Polscy Saperzy.
W połowie kwietnia będzie już wiadomo, czyje imię nosić będzie makowski Hufiec ZHP. Marzeniem harcerzy jest, aby nowy sztandar był gotowy na Święto Niepodległości.
W skład makowskiego Hufca ZHP wchodzą harcerze wszystkich gmin powiatu - poza Różanem, który należy do hufca ostrołęckiego. W całym hufcu jest ok. 600 zuchów i harcerzy (w tym 200 w Makowie) oraz 60 instruktorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki