MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybki koń w zielonym polu

(as)
Michał Lorenc w imnsygniach władzy
Michał Lorenc w imnsygniach władzy Fot. A. Suchcicka
Dzięki przygotowaniom do uroczystości związanych z nadaniem herbu i flagi gminie Jednorożec, pięć wieków historii gminy wyszło z mroków przeszłości.
Michał Lorenc w imnsygniach władzy
Michał Lorenc w imnsygniach władzy Fot. A. Suchcicka

Od 7 czerwca flaga herbowa powiewa na maszcie przed Urzędem Gminy
(fot. Fot. A. Suchcicka)

Święto Jednorożca, które odbyło się 7 czerwca, zmobilizowało całą lokalną społeczność i wielu badaczy historii do ogromnego wysiłku. Owocem owych starań, będzie publikacja mówiąca o historii i atutach gminy Jednorożec. Nad jej wydaniem będzie czuwało Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe.
- Miejscowość o nazwie Jednorożec jest tylko jedna w Polsce i we wszystkich państwach słowiańskich! - podkreślił z dumą wójt Michał Lorenc i wyjaśnił zebranym na uroczystości symbolikę herbu. - Herb nawiązuje do naszej przeszłości. Kiedyś na naszych terenach była wielka Puszcza Kurpiowska, w której mieszkali bartnicy, dlatego też tło naszego herbu jest zielone, a w jego górnej części umieszczone są dwie pszczoły. Natomiast jednorogi koń umieszczony w centrum herbu nawiązuje do legendy (przytaczaliśmy jej treść w nr 23 TO - przyp. red.) i do nazwy rzeki Orzyc, która kiedyś nazywana była Orz, co oznacza: szybki koń w biegu. Kolor zielony nawiązuje także do obecnego rolniczego charakteru gminy i kierunku rozwoju, którym ma być rolnictwo ekologiczne i agroturystyka. Życzę wszystkim mieszkańcom gminy by herb i flaga dobrze służyły naszej gminie, by były znakiem integrującym mieszkańców naszej Małej Ojczyzny oraz ją promowały - mówił wójt Lorenc.

Michał Lorenc w imnsygniach władzy
(fot. Fot. A. Suchcicka)

Początki osadnictwa w gminie Jednorożec przedstawił dr Sławomir Augusiewicz, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Urodzony w Jednorożcu dr Radosław Waleszczak omówił z dużym zaangażowaniem przełom XIX i XX wieku, a Teresa Wojciechowska, bibliotekarka z miejscowego gimnazjum - prześledziła kolejne sto lat Jednorożca. O teraźniejszości i przyszłości mówił wójt Michał Lorenc: - Największą naszą bolączką jest brak uregulowanej gospodarki ściekowej. Nie mamy kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a jest to dla nas priorytetowa sprawa, bo właśnie w utrzymaniu czystego środowiska widzimy szansę na dalszy rozwój gminy.
W dniu święta gminy szczególnych podziękowań doczekał się Władysław Antosiak z Połoni, którego rodzina, Celina i Bronisław Antosiakowie, przez 64 lata przechowywała przedwojenne insygnia władzy wójta gminy Jednorożec. 7 czerwca medalion z godłem RP i napisem "Wójt gminy Jednorożec" zawisł na piersiach Michała Lorenca.
Uwieńczeniem części oficjalnej uroczystości było wciągnięcie flagi herbowej na maszt przed budynkiem Urzędu Gminy. O godz. 16.00 na stadionie na parkiecie zadudniły trzewiki Kurpianek z zespołu "Jutrzenka", a przed kociołkami z grochówką ustawił się rząd amatorów tej potrawy. Sportowe zmagania i prezentacje artystyczne szkolnych zespołów trwały do zmierzchu, o godz. 20.00 muzykanci zaczęli grać do tańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki