MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar dla szkoły

(mb)
Dyrektor Zofia Kiner przekazuje nowy sztandar uczniom
Dyrektor Zofia Kiner przekazuje nowy sztandar uczniom Fot. M. Bubrzycki
Swój wielki dzień mieli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie.

Dyrektor Zofia Kiner przekazuje nowy sztandar uczniom
(fot. Fot. M. Bubrzycki)

Dokładnie w 65. rocznicę bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą szkoła, która od ponad 30 lat nosi imię 18. Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej, otrzymała sztandar.
Zanim uczniowie i goście wyruszyli na cmentarz i do kościoła, był czas na zwiedzanie szkoły, w tym także Izby Pamięci przygotowanej w ostatnich miesiącach. W mauzoleum poświęconym pamięci ponad 400 ofiar bitwy pod Andrzejewem, która rozegrała się 13 września 1939 r., złożono wieńce i kwiaty, po czym wszyscy przeszli do kościoła, gdzie podczas Mszy św. odprawionej przez ks. kanonika Tadeusza Podbielskiego - proboszcza z Andrzejewa - poświęcono nowy sztandar szkoły ufundowany przez wójta, dyrektora szkoły, radę pedagogiczną i radę rodziców. Chrzestnymi sztandaru byli: prof. Józef Kossecki - syn ostatniego przed II wojną dowódcy 18. Dywizji Piechoty, płk. dypl. Stefana Kosseckiego oraz Ewa Godlewska - przewodnicząca rady rodziców.
Po Mszy świętej wszyscy - z orkiestrą strażacką i kompanią honorową z Komorowa na czele oraz pocztami sztandarowymi - przeszli ulicami Andrzejewa na plac szkolny, gdzie odbyło się wręczenie sztandaru. Zanim chrzestni przekazali sztandar dyrektorce Zofii Kiner, a dyrektorka uczniom, wpierw wbito gwoździe w drzewce sztandaru. Zrobili to m.in. wicemarszałek woj. mazowieckiego Bogusław Kowalski i wójt Antoni Cymbalak. Uczniowie złożyli przyrzeczenie na nowy sztandar, a następnie odśpiewali hymn szkoły ze słowami Ryszarda Skłodowskiego - przewodniczącego Rady Gminy i na melodię znanej pieśni "Rozszumiały się wierzby płaczące".
Po przemówieniach uczniowie szkoły zaprezentowali inscenizację historyczną nawiązującą do dziejów ich patrona.
*
18. Dywizja Piechoty powstała w 1919 roku. Zaraz po powstaniu brała udział w walkach o Lwów, zdobyła też Kamieniec Podolski i Mohylew. Otrzymała wtedy miano "Żelaznej Dywizji". W okresie międzywojennym dywizja należała do wyborowych. Od 1929 roku jej dowódcą był gen. Czesław Młot-Fijałkowski. W sierpniu 1939 roku dowództwo objął płk dypl. Stefan Kossecki. 31 sierpnia 1939 r. dywizja zajęła wyznaczone jej stanowiska obronne na linii Narwi. Mając do obrony jej ok. stukilometrowy odcinek 18. Dywizja Piechoty przez 12 dni powstrzymywała napór wielokrotnie liczniejszych oddziałów niemieckich. Wycofawszy się spod Nowogrodu, Łomży i Zambrowa 13 września oddziały 18. DP podjęły bój o Andrzejewo, zajęte już przez Niemców. W bitwie płk Kossecki został ciężko ranny. W bitwie tej zginęło ok. 400 polskich żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki