Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale powiatowe będą protestować przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Domagają się więcej pieniędzy

MCC
Podpisane w lutym ubiegłego roku porozumienie to efekt rozpoczętego w październiku 2017 roku przez rezydentów protestu głodowego. Dzisiaj przedstawiciele zawodów medycznych zarzucają rządowi niewywiązanie się z przyjętych postulatów.
Podpisane w lutym ubiegłego roku porozumienie to efekt rozpoczętego w październiku 2017 roku przez rezydentów protestu głodowego. Dzisiaj przedstawiciele zawodów medycznych zarzucają rządowi niewywiązanie się z przyjętych postulatów. Waldemar Wylegalski
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 13 przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia odbędzie się manifestacja pracowników szpitali powiatowych domagających się wzrostu finansowania. Poparcie dla protestujących deklarują kolejne grupy zawodów medycznych.

– Nasze budżety dramatycznie kruszą się ze względu na rosnące koszty wynikające z obietnic rządu – mówi Tomasz Paczkowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, który wraz ze Związkiem Powiatów Polskich jest organizatorem protestu. – Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia wymusza na nas podniesienie pensji nie wskazując źródła finansowania. Dostajemy pieniądze na podwyżki tylko dla pielęgniarek i ratowników medycznych, a gdzie reszta pracowników?

Dyrektorzy szpitali domagają się podniesienia o 15 proc. ryczałtu otrzymywanego na działalność leczniczą. Dotychczasowa propozycja rządu to wzrost finansowania w niektórych zakresach o 5 procent, co w sumie daje o 2-3 procent więcej pieniędzy.

– To nie do przyjęcia, koszty rosną o wiele szybciej, w naszym szpitalu w Rawiczu sama cena gazu wzrosła o 37 proc., nie mówiąc o kosztach sprzątania, gotowania, prania, które wzrosły ze względu na podniesienie minimalnego wynagrodzenia – mówi Tomasz Paczkowski.

Petycja w sprawie podjęcia działań przez resort zdrowia na rzecz poprawy sytuacji szpitali powiatowych zostanie we wtorek wręczona ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu przed zaplanowanym na godz. 15 posiedzeniem Komisji Zdrowia. Jej tematem ma być odsetek PKB przeznaczony na zdrowie.

Protest szpitali powiatowych poparły środowiska lekarskie. Swoje poparcie wyraził Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. "Pacjenci w kolejkach, lekarze na dyżurach…. umierają - tak napisaliśmy na licznych bilbordach, które ustawione są w największych miastach w Polsce, a życie udowodniło, że jest to prawda!" - czytamy w oświadczeniu OZZL.

"W ocenie OZZL sytuacja publicznej ochrony zdrowia, w tym szpitali powiatowych jest szczególnie trudna i w ostatnim czasie uległa pogorszeniu. Ostatnia „seria” doniesień prasowych o tragicznych wydarzeniach w niektórych szpitalach, zwłaszcza na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie jest kwestią przypadku, ale dowodzi, że kryzys publicznej ochrony zdrowia nasila się. Jest on wynikiem znacznego niedofinansowania, pogarszających się warunków leczenia i diagnozowania chorych, narastającego deficytu kadr medycznych" - piszą przedstawiciele OZZL.

Obiecanej zmiany wynagrodzeń domagają się także fizjoterapeuci. Ta grupa zawodowa chciałaby otrzymać podwyżki takie, jakie przyznano pielęgniarkom (1600 złotych brutto). Nie wiadomo jeszcze, jaką formę protestu wybiorą fizjoterapeuci, ale swoją akcję zapowiadają na maj. Rozważają branie wolnych dni w ramach obowiązujących przepisów lub przeprowadzenie strajku.

Kolejną grupą zawodową rozczarowaną niespełnionymi obietnicami są diagności laboratoryjni. Twierdzą oni, że minister zdrowia wielokrotnie ich oszukał.

- Oszukał, obiecując nowelizację ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, darmowe specjalizacje i urlop szkoleniowy, oszukał obiecując podwyżki wynagrodzeń, oszukał wprowadzając ustawę 6 proc. PKB na zdrowie - twierdzą rozczarowani diagności laboratoryjni.

Zobacz też:

Poprosiliśmy dwa szpitale znajdujące się w Polsce o podanie zarobków pracowników. Szpital eprzesłał nam średnie zarobki następujących pracowników (na umowach o pracę i na kontraktach): lekarzy rezydentów, niższego personelu medycznego, innego personelu średniego, techników, farmaceutów, diagnosów laboratoryjnych, położnych pielęgniarek i lekarzy medycyny.Kto ile zarabia? Czytaj na następnych slajdach >>>

Tak zarabiają lekarze i pielęgniarki w polskim szpitalu. Zob...

źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szpitale powiatowe będą protestować przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Domagają się więcej pieniędzy - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki