MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Ostrowi z nowoczesnym tomografem. 30.12.2021 uroczyście otwarto pracownię tomograficzną. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Szpital w Ostrowi Mazowieckiej posiada nowoczesny tomograf. Pracownia została uroczyście otwarta w czwartek, 30 grudnia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Elżbieta Lanc – członkini zarządu województwa mazowieckiego, Zbigniew Chrupek – starosta ostrowski, Jerzy Wojniak - przedstawiciel firmy GE, która dostarczyła tomograf, Artur Wnuk - dyrektor ostrowskiego szpitala, lek. Dorota Półtorak - specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej oraz pracownicy.

Tomograf został zakupiony w ramach realizowanego przez samorząd województwa projektu, polegającego na przygotowaniu mazowieckich szpitali do zapobiegania i walki z COVID-19. Całkowita wartość projektu to 480 mln zł.

Badanie w 10 sekund

Po powitaniu gości przez dyrektora Artura Wnuka, Jerzy Wojniak opowiedział o zaletach nowoczesnego tomografu. A jest ich sporo: jest bezpieczniejszy dla pacjenta, dawka kontrastu, potrzebna do badania jest o 80% mniejsza w stosunku do tomografów, które działają na polskim rynku, a przeskanowanie całego pacjenta trwa 10 sekund. Dzięki temu można wykonać więcej badań, a pacjent nie jest narażony na promieniowanie jonizujące. Zaletą tomografu jest także najnowocześniejsza w Polsce pompa do podawania kontrastu.

- Odnowiona Pracownia Tomografii Komputerowej bardzo nam się podoba – tłumaczy dr Dorota Półtorak, radiolog z Zakładu Diagnostyki Obrazowej. – Najważniejszy jest tutaj jednak sam tomograf, który spisuje się bez zarzutu. Ma zmniejszoną do minimum dawkę promieniowana, przez co jest jeszcze bardziej bezpieczny dla pacjenta. Pracuje cicho i szybko. Całe ciało jest w stanie zeskanować w zaledwie 10 sekund. Jakość wykonanych zdjęć diagnostycznych jest doskonała, przez co nasze opisy są jeszcze dokładniejsze.

Tomograf pozwala także na podanie kontrastu z jednej butelki dla wielu pacjentów, a nie tak jak do tej pory - wyłącznie dla jednego pacjenta. Jest to oszczędność.

Najnowocześniejszy tomograf w Polsce

My, jako samorząd województwa mazowieckiego jako pierwsi sięgnęliśmy po środki z Unii Europejskiej na realizację tego programu covidowego, projektu na 480 mln. Ale ten program był dedykowany naszym partnerom, podmiotom, które realizują zadania covidowe, czyli kilkudziesięciu podmiotom wyznaczonym przez ministra. Udało się nam jednak przejść ciężką drogę z Unią Europejską, która pozwoliła nam na włączenie w ten program szpitali powiatowych

- tłumaczyła Elżbieta Lanc.

Niedawno do szpitala w Ostrowi trafił także nowoczesny robot NAVIO

Na sprzęt oraz adaptację pracowni w ostrowskim szpitalu samorząd województwa przeznaczył ponad 2,8 mln zł. Dzięki wsparciu z UE ostrowski szpital kupił nowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy GE Healthcare Revolution EVO oraz zaadaptował pomieszczenia szpitalne na pracownię tomograficzną. W ramach prac m.in. pomalowano pomieszczenia i wymieniono wykładzinę posadzkową. W pomieszczeniu zamontowano również sufity podwieszane, klimatyzatory i lampy oświetleniowe. A na suficie pojawiła się... podświetlana ledami grafika z chmurkami i drzewami.

Do tej pory w ramach projektu oprócz tomografu szpital w Ostrowi Mazowieckiej otrzymał: aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii, pompy infuzyjne strzykawkowe, ssaki elektryczne, defibrylatory dwufazowe, oraz środki ochrony indywidualnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki