MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem świętego Stanisława

as
W Muzeum Historycznym w Przasnyszu można obejrzeć wystawę poświęconą świętemu Stanisławowi Kostce i jego kultowi w Przasnyszu i Rostkowie.

- Mamy wycinki z "Tygodnika Ilustrowanego" z 1898 roku, gdzie został pokazany projekt kościoła w Rostkowie i opis uroczystości poświęcenia tegoż kościoła w 1900 roku - zaprasza do zwiedzania Piotr Kaszubowski, dyrektor muzeum. - Mamy pocztówki z 1926 roku obrazujące uroczystości związane ze sprowadzeniem relikwii św. Stanisława Kostki do Rostkowa, materiały dotyczące utworzenia parafii w Rostkowie w 1967 roku, kilka zdjęć z pierwszych pielgrzymek z Przasnysza oraz obrazy z pleneru malarskiego, w którym brał udział nasz przasnyski twórca Wojciech Ciesielski.
Wojciech Ciesielski wspomina:
- Uznaliśmy, że ikonografia świętego to jeden wielki bałagan i w 1994 roku zorganizowaliśmy plener malarski pt. "Święty Stanisław Kostka - współczesna próba definicji plastycznej". Owoc pleneru wszedł do skarbnicy przasnyskiej kultury i stanowi zaczyn strony wizualnej sanktuarium Rostkowo Przasnysz. Jest to około 30 pozycji malarskich, których twórcami jest głównie kadra profesorska warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - mówi Ciesielski.
Wystawę o przasnyskim świętym uzupełniają gabloty wypełnione publikacjami. Najstarsza pochodzi z 1723 roku, a najmłodsza z 2002 roku. Twórcy wystawy nie zapomnieli także o lokalnych inicjatywach związanych ze św. Stanisławem. Ilustrują je zdjęcia z wyścigu kolarskiego, uroczystości związanych z nadawaniem imienia szkołom, imprez jubileuszowych i minionych wystaw.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów przasnyskiego muzeum i zbiorów prywatnych. Wystawę można oglądać do 10 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki