Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły podzielą się dobrymi praktykami

Jarosław Sender
Aktorka Gabriela Kownacka będzie odwiedzać szkoły, które włączyły się do programu
Aktorka Gabriela Kownacka będzie odwiedzać szkoły, które włączyły się do programu

Rozpoczęła się druga edycja akcji "Szkoła bez przemocy". Umiesz gotować, szyć, śpiewać? Napisz projekt zajęć pozalekcyjnych i wygraj pieniądze

Gabriela Kownacka wychowuje dzieci w "Rodzinie zastępczej". Teraz będzie wspierać rodziców, uczniów i nauczycieli w "Szkole bez przemocy". Aktorka została ambasadorem programu.

4 tys. 640 - aż tyle szkół zgłosiło chęć uczestniczenia w drugiej edycji programu "Szkoła bez przemocy", który właśnie wystartował. - Ten wynik przerósł nasze oczekiwania - twierdzi Magdalena Chudzikiewicz, rzeczniczka prasowa Polskapresse. - To znak, że szkoły chcą się dzielić ze sobą dobrymi praktykami.

I rzeczywiście. Wszystkie podstawówki, gimnazja i szkoły średnie, które włączyły się do programu udowodniły, że przestrzegają kodeks "Szkoły bez przemocy i podejmują działania ograniczające przemoc i agresję na ich terenie. - Wprowadzają dyżury nauczycieli, monitoring, kontaktują się z rodzicami - wylicza Chudzikiewicz. - Niestety, najmniej bazują na mediacjach rówieśniczych, czy instalowaniu skrzynek zaufania czy wybieraniu rzecznika praw ucznia.

Na co będą stawiać organizatorzy programu w tej edycji? - Chcemy budować społeczność szkolną - mówi Dorota Łojewska, dyrektor ds. marketingu w Mediach Regionalnych.

Pomogą w tym pieniądze z programu grantowego. W sumie - 400 tys. zł. O pieniądze mogą się starać wszystkie osoby związane ze szkołą: nauczyciele, rodzice i uczniowie. - Kiedy ja chodziłam do szkoły, chciałam bardzo tańczyć. Powiedziałam o tym mojej nauczycielce. Myślałam, że może uda się stworzyć zajęcia dodatkowe. Ale niestety. Za moich czasów nie było takich możliwości - mówi Danuta Kowalska, prezes Fundacji Grupa TP. - Teraz będzie inaczej.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą napisać projekty w jednej z pięciu kategorii: kultura i sztuka, jak rozumiem tolerancję, mój region, edukacja z Internetem i sport. - Może jakaś mama umie lepić pierogi i chciałaby w szkole prowadzić kurs gotowania. Albo potrafi cerować i może tego nauczyć dzieci - podsuwa pomysły Danuta Kowalska. - Wystarczy taką propozycję złożyć dyrektorowi szkoły, on przekaże ją nam. Dzięki temu damy alternatywę naszym dzieciom. Bo przecież nuda rodzi najdziksze pomysły.

Najlepsze projekty zostaną nagrodzone dotacjami na realizację pomysłu. Poza tym w szkołach ponownie będą przeprowadzane badania. Organizatorzy programu sprawdzą, czy "Szkoła bez przemocy" wprowadziła zmiany w polskich szkołach. Tym razem przebadanych zostanie 300 szkół. W przepytywaniu uczniów i nauczycieli pomogą też samorządy, które włączyły się do programu.

"Szkołę bez przemocy" będzie wspierać teraz znana aktorka Gabriela Kownacka, która została ambasadorem programu. - Przez dziewięć lat dzięki "Rodzinie zastępczej" stałam się autorytetem dla rodziców - twierdzi aktorka. - Dlatego postanowiłam spożytkować popularność.

Gabriela Kownacka będzie odwiedzała szkoły, które przyłączyły się do programu. Zależy jej także na propagowaniu tolerancji, kultury i sztuki wśród młodzieży.

Ale to nie koniec nowości w drugiej edycji programu. Organizatorzy "Szkoły bez przemocy" postanowili ogłosić 2 czerwca dniem przeciwdziałania przemocy w szkole. Tego dnia, o godzinie 12.00 wszyscy mają podnieść ręce do góry i machać. Wcześniej można ściskać dłonie napotkanych osób. n

Arleta Kubicka
Razem będziemy tworzyć bezpieczna szkołę

Kontynuujemy w tym roku rozpoczęty w roku ubiegłym społeczny program "Szkoła bez przemocy". Na liście ponad 4600 szkół z całej Polski, które przystąpiły do programu w tym roku, znalazły się następujące szkoły z naszego regionu:

Powiat ostrołęcki
II Społeczne LO im. Taniego Halika - Ostrołęka;
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy - Ostrołeka;
Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Ostrołęce;
Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce;
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce;
Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce;
Gimnazjum Publiczne nr 5 w Ostrołęce;
Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostrołęce;
Gimnazjum Publiczne im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Wsi (gm. Olszewo-Borki);
Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Olszewie-Borkach;
Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Olszewie-Borkach;
Szkoła Podstawowa w Nasiadkach (gm. Lelis).
Powiat makowski
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Makowie Mazowieckim;
ZS nr 2 - SP im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim;
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krasnosielcu;
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie;
Publiczna Szkoła Podstawowa w Płoniawach-Bramurze;
Publiczna Szkoła Podstawowa w Szelkowie.
Powiat przasnyski
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka J. Piłsudskiego w Chorzelach;
Publiczna Szkoła Podstawowa im. A. Chętnika w Jednorożcu;
Publiczna Szkoła Podstawowa w Parciakach (gm. Jednorożec).
Powiat wyszkowski
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu;
Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. M. Curie-Skłodowskiej w Wyszkowie;
I Liceum Profilowane w ZS nr 1 im. M. Curie-Skłodowskiej w Wyszkowie;
II LO w ZS nr 1 im. M. Curie-Skłodowskiej w Wyszkowie;
Zespół Szkół nr 2 w Wyszkowie. n (ar)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki