Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolnictwo będzie się przenikało z gospodarką. To główny cel Rady ds. Kompetencji

Redakcja
- System Rad ds. Kompetencji będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji głównych zadań Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju- mówiła minister Emilewicz.
- System Rad ds. Kompetencji będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji głównych zadań Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju- mówiła minister Emilewicz. Bartek Syta
W środę, minister Jadwiga Emilewicz wręczyła akty powołania członkom Rady Programowej ds. Kompetencji. Jej zadaniem będzie działanie na rzecz dopasowania umiejętności pracowników do potrzeb przedsiębiorców.

- Stoimy przed faktem, kiedy zmiany w strukturze produkcji, w strukturze biznesowej, w sposobie kształtowania nowych usług, biegną tak dramatycznie szybko, że rynek kształcenia zawodowego i rynek pracy musi się do nich bardzo szybko dostosowywać- mówiła Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

W 19- osobowym składzie Rady znaleźli się przedstawiciele kluczowych ministerstw: Przedsiębiorczości i Technologii, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto znajdują się w niej reprezentanci organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz organizacji zrzeszających instytucje edukacyjne.

Przeczytaj koniecznie!

Sektorowe Rady ds. Kompetencji mają być miejscami współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. To inicjatywy oddolne, a każdy sektor będzie sam decydował , kto powinien się włączyć w prace rady. Będą one analizować sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotują rekomendacje i ramy prawne dla efektywnego i praktycznego kształcenia.

- W prognozie na 2018 r. znalazło się 27 zawodów uznanych przez ekspertów za deficytowe. Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy można spodziewać się w branżach zawiązanych z budownictwem i przemysłem, gastronomii i branży medycznej, w transporcie oraz usługach- wyliczała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zdaniem uczestników konferencji, szkoły nie przekazują kompetencji oczekiwanych przed przedsiębiorców. Nie istnieje wystarczająco atrakcyjna i elastyczna oferta przekwalifikowania osób dorosłych. Aby temu przeciwdziałać, MEN wprowadza zmiany dotyczące kształcenia zawodowego, w tym również kształcenia osób dorosłych.

- Cieszę się z powołania Rady Programowej ds. Kompetencji. Jej powstanie w znacznej mierze przyczyni się do efektywniejszej koordynacji działań w całym obszarze uczenia się przez całe życie- mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - Ważne jest tu również podniesienie świadomości znaczenia umiejętności kadr dla rozwoju kapitału ludzkiego we wszystkich sektorach. Dodatkowo Rada Programowa będzie mogła odegrać ważną rolę w tworzeniu Zintegrowanej Strategii Umiejętności- dodała.

PRZECZYTAJ, BO WARTO:

Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto

Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkolnictwo będzie się przenikało z gospodarką. To główny cel Rady ds. Kompetencji - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki