Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szkoła europejskich negocjacji

(ich)
W Zespole Szkół nr 5 w Ostrołęce 3 marca odbyły się negocjacje unijne. Szkoła uczestniczy bowiem w konkursie organizowanym przez Fundację Batorego, CODN, NBP, BBP i Unię Europejską pod nazwą "Zostań negocjatorem".

Konkurs został przygotowany przez wielu nauczycieli Zespołu, ale odpowiedzialnymi osobami za przygotowanie tego projektu były: kierownik zespołu nauczycieli Małgorzata Chołdup, opiekun zespołów negocjatorów debatujących Izabela Chojnowska, obsługą informatyczną i konsultacjami z zespołami negocjacyjnymi zajmował się Robert Rusoł.
Sama debata przebiegała według ogólnych zasad, których trzeba było przestrzegać, tak jak mówił regulamin konkursu, ale reszta należała do inwencji nauczycieli, a przede wszystkim uczniów.
Stosowali oni różne taktyki (konstruktywne i destruktywne) i techniki negocjacyjne takie jak: imadło, gra czasem, ostatnie życzenie, gra w eksperta, darowanie przysługi.
Wybranym obszarem negocjacyjnym była polityka społeczna i zatrudnienie. Uczniowie przeprowadzili symulację debaty w innych czasach i innych warunkach, mianowicie w Polsce w latach 2050., gdzie polityka socjalna i zatrudnienie miało poważne problemy z przestarzałymi procedurami prawnymi i dyskryminacją mężczyzn, a do tego informatyka i genetyka wysoce rozwinięta w Polsce budziła problemy natury emocjonalnej.
Dwa, zespoły uczniów negocjowały przez pół godziny. Stronę polską prezentowali: Robert Kawałek, Paulina Fusiara, Kamil Romanik, Edyta Pietrucha. Stronę unijną: Paulina Karpińska, Adrian Wołczuk, Paweł Brzuzy, Kasia Wesołowska. Zespoły wypracowały kompromisy.
Scenariusz imprezy finałowej konkursu przygotowały Marzena Mosakowska i Małgorzata Chołdup.
Wszystkie imprezy i występy, a przede wszystkim symulacja debaty zostały nagrane na video i razem ze sprawozdaniem przesłane do organizatorów konkursu, gdzie zostaną, miejmy nadzieję, zakwalifikowane do wyższego etapu. Warto dodać, że w tym konkursie III liceum w Ostrołęce było jedyną szkołą w mieście, która podjęła to wyzwanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki