Szef MSZ, prof. Zbigniew Rau: Polska uważa za niemożliwe do przyjęcia jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Zbigniew Rau
Zbigniew Rau fot. Krzysztof Kapica
Udostępnij:
– Jesteśmy oburzeni atakami na ludność cywilną, w tym na dzieci i na cele które nie mają charakteru wojskowego. Oczekujemy, że sprawcy zbrodni wojennych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Polska uważa za niemożliwe do przyjęcia jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji, które podważałyby integralność terytorialną i niepodległość ukraińskiego państwa – powiedział minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau.

Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się z ministerem spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Hiszpanii Jose Manuel Albares Bueno.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, szef polskiego MSZ podkreślił, że rozmowa z hiszpańskim ministrem, koncentrowała się na kwestii rosyjskiej agresji wobec Ukrainy i jej implikacji dla europejskiego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności.

– Atak Rosji to nie tylko złamanie fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Rosja świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw światowej architektury bezpieczeństwa, podjęła także decyzję o siłowej zmianie granic – powiedział.

Prof. Rau podkreślił, że inwazja na Ukrainę jest przez Rosję kłamliwie i cynicznie przedstawiana jako operacja specjalna.

– Jesteśmy oburzeni atakami na ludność cywilną, w tym na dzieci i na cele które nie mają charakteru wojskowego. Oczekujemy, że sprawcy zbrodni wojennych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – mówił.

Szef MSZ zaznaczył, że „Polska uważa za niemożliwe do przyjęcia jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji, które podważałyby integralność terytorialną i niepodległość ukraińskiego państwa. Cieszy nas to, że takie stanowisko jest podzielane przez zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej”.

– Naszym wspólnym celem powinno być wspieranie władz w Kijowie w oporze wobec rosyjskiej agresji, Ukraina działa w samoobronie, co daje społeczności międzynarodowej prawo do wsparcia technicznego, ale także wojskowego – powiedział.

Prof. Rau podkreślił, że kluczowe jest także „utrzymanie presji sankcyjnej poprzez pełne wykorzystanie już nałożonych sankcji, ale również poprzez kolejne dotkliwe sankcje tak gospodarcze jak i polityczne”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szef MSZ, prof. Zbigniew Rau: Polska uważa za niemożliwe do przyjęcia jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie