Szef MSWiA o obostrzeniach: Działania służb będą bardzo stanowcze

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Szef MSWiA o obostrzeniach: Działania służb będą bardzo stanowcze
Szef MSWiA o obostrzeniach: Działania służb będą bardzo stanowcze Adam Jankowski
Udostępnij:
- Działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze – przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński. Z kolei Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk podkreślił, że "będzie zdecydowana represja" dla osób lekceważących obostrzenia. - Tu nie chodzi o liczbę mandatów, wniosków do sądu o ukaranie, absolutnie nie. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby nie było do tego powodów – podkreślił funkcjonariusz.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński stwierdził na piątkowej konferencji prasowej, że sytuacja pandemicza „jest dramatyczna, ale nie beznadziejna”. - Widać światło w tunelu. Krok po kroku idziemy do normalności. Ale żeby do tego doszło koniecznie jest przestrzeganie zasad – mówił minister. - W tej niezwykle trudnej sytuacji rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od jutra przez najbliższe dwa tygodnie. Decyzja została skonsultowana z przedstawicielami Rady Medycznej - dodał.

Kamiński wskazał, że najbliższe dni, tygodnie będą kluczowe i decydujące o rozwoju pandemii w naszym kraju. - Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, działając solidarnie, w dużej dyscyplinie społecznej, przełamać tę tendencję wzrostową – mówił.

Kamiński: Działania służb państwowych będą bardzo stanowcze

Dodał, że „musimy bezwzględnie przestrzegać obowiązku noszenia maseczek, zasady zachowania dystansu społecznego”. - Z tego względu rząd musiał ograniczyć działalność niektórych podmiotów. Robimy to w głębokim interesie publicznym – przekonywał minister.

Zdaniem szefa MSWiA „masowe szczepienia, które są przeprowadzane, dziesiątki tysięcy obywateli, którzy każdego dnia są szczepieni – to jest ta realna perspektywa poprawy sytuacji”. - Zasady dyscypliny społecznej są niezbędne. To proste zasady, każdy może je realizować we własnym interesie, ale musi też pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, bo przez swoją nieodpowiedzialność może narazić innych na chorobę – mówił.

Minister stwierdził, że „działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze”. - Razem, działając wspólnie, solidarnie damy radę pandemii. Są ku temu realne podstawy i realne perspektywy – mówił.

Komendant Główny Policji: Będzie zdecydowana represja dla lekceważących obostrzenia

Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk wskazał, że absolutna większość naszych obywateli stosuje się do rządowych obostrzeń. - Ale spotykamy również ludzi, którzy nie respektują tych zasad, często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana – oświadczył. - Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać – dodał.

Szymczyk przekazał, że każdego dnia zwiększa się liczba policjantów kierowanych do służby na ulicach. - 20 tys. funkcjonariuszy policji w sposób absolutnie priorytetowy będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń – mówił. - Wszyscy policjanci kierowani do służby na polskich ulicach jako jeden z priorytetów mają stawiane kontrole przestrzegania wprowadzanych obostrzeń – powiedział.

Szef KGP poinformował, że średnia dobowa na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy to było około 2,5 tys. osób rozliczanych za brak respektowania obowiązku zasłaniania ust i nosa. Z kolei dzisiaj jest to 9 tys. osób na dobę. - Tu nie chodzi o liczbę mandatów, wniosków do sądu o ukaranie, absolutnie nie. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby nie było do tego powodów – podkreślił funkcjonariusz.

Główny Inspektor Sanitarny: Nie walczymy ze społeczeństwem

Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztofa Saczka podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna jest niezwykle trudna, poziomy zakażeń sięgające 35 tys. są dużym obciążeniem dla ochrony zdrowia, niosąc ryzyko dla nas wszystkich. - Apeluję o odpowiedzialność za siebie, za swoich najbliższych, za solidarność społeczną. Wirus nie zna granic – mówił. - Inspekcja Sanitarna podobnie jak policja nie walczy ze społeczeństwem, walczy z pandemią. Apelujemy o przestrzeganie zasad – dodał.

Szef GIS podkreślił, że żadne reguły dotyczące reżimu sanitarno-epidemiologicznego nic nie zdziałają, jeśli nie będziemy ich stosować, przestrzegać i reagować stosownie do określonych sytuacji. - Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiego poziomu zdrowia publicznego - wskazał. - Tak naprawdę nie wiemy, kto od kogo się zaraził. Dlatego ograniczajmy naszą mobilność (...), bądźmy odpowiedzialni i solidarni – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szef MSWiA o obostrzeniach: Działania służb będą bardzo stanowcze - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sondor

Wszystko pięknie ładnie - tylko pokaż podstawę prawną Kamiński bo to co teraz mamy to nic innego tylko zapowiedź właśnie łamania prawa przez policję - radzę ze zrozumieniem ponownie przestudiować Konstytucję i paragrafy stanowiące o prawach obywateli!!!

S
Sędzia

Były skazaniec udziela rad wolnym obywatelom to tylko tylko w takim [wulgaryzm]...m kraju ja Polska

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie