Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarłat. IV Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w Sportowych Rajdach Konnych

Agnieszka Rybaczyk
Szarłat. 20-21 września 2019 roku Sportowo-Szkolny Klub Jeździecki „VIRITIM” w Szarłacie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Jeździeckim zorganizował IV Mazowieckie Zawody Regionalne i Towarzyskie oraz Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w Sportowych Rajdach Konnych.

Udział w zawodach zgłosiło 18 zawodników reprezentujących nie tylko Mazowsze. Wśród uczestników byli zawodnicy, którzy do Szarłatu przyjechali z województwa Warmińsko-Mazurskiego, Lubelskiego oraz Małopolskiego. Dwoje zawodników posiadało licencję z Podkarpacia.

Konkurs na Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Senior obejmował przejazd w klasie N na dystansie 80,8 km dla zawodników, którzy są posiadaczami licencji Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego oraz ukończyli 13 rok życia. Do konkursu w tej kategorii zgłosiły się 4 pary i co ważne - wszystkie ukończyły.

W konkursie na Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Junior zgłosiły się dwie pary. Konkurs obejmował pary posiadające licencję Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego w wieku 13-18 lat. Przejazd obejmował dystans 40,1 km. Rozegrany został zgodnie z zasadami klasy P. Dystans ukończyła Natalia Lisiecka na koniu Hama zdobywając tytuł Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Junior. Para Martyna Galas i ogier arabski Mogador niestety została eliminowana ze względu na ruch konia (kulawizna) po ukończeniu pierwszej pętli podczas badania na bramce weterynaryjnej. Obie pary reprezentowały mazowiecki klub AZS Politechnika Warszawska.

Podczas organizowanej wrześniowej imprezy jeździeckiej w Szarłacie rozegrano 3 konkursy w ramach Zawodów Regionalnych w dyscyplinie Sportowe Rajdy Konne. Obejmowały one rozgrywki dla zawodników i koni posiadających licencję w Wojewódzkich Związkach Jeździeckich, w Okręgowych Związkach Jeździeckich oraz w Polskim Związku Jeździeckim. Były to konkursy klasy N na dystansie 80,8 km, klasy P na dystansie 40,1 km oraz w klasie L na dystansie 30,2 km.

Udział w zawodach zgłosiło 13 par koń-jeździec, którzy reprezentowali różne regiony naszego kraju od województwa warmińsko-mazurskiego do podkarpackiego.

Podczas zawodów rozegrano również konkurs towarzyski czyli amatorski, który nie wymagał rejestracji zawodnika i konia w Związku Jeździeckim, ale został przeprowadzony na zasadach opracowanych i wymaganych przez Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki oraz Polski Związek Jeździecki.

Dystans 20,4 został rozegrany wśród 5 uczestników. 4 z nich ukończyło go w ramach egzaminu praktycznego na specjalistyczną brązową rajdową odznakę jeździecką, która uprawnia do startów w konkursie licencyjnym kl. P.

Całą imprezę medycznie zabezpieczał Niepubliczny Zakład Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego „MEDYK” z Makowa Mazowieckiego.

Imprezę zakończono ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród dla laureatów podium, których sponsorem był Starosta Powiatu Ostrołęckiego. Dla Mistrzów Warszawy i Mazowsza nagrody ufundował Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki.

Na zawodach nie zabrakło osobistości ze świata rajdowego i nie tylko. Na uwagę zasługują:
- Beata Szlezyngier-Jagielska - była menager dyscypliny SRK, zawodniczka międzynarodowa, członkini Kadry Narodowej, podróżniczka, autorka książek z serii „Podróże z obiektywem”. serwisowała Katarzynę Kłosek (członkini Kadry Narodowej, 4 m. w klasie P na zawodach w Szarłacie).
- Ryszard Zieliński - pierwszy raz jechał klasę L (30km), wielokrotny Mistrz i V-ce Mistrz Polski, zawodnik międzynarodowy najwyżej w rankingu światowym FEI z naszego kraju, który przejechał wielokrotnie dystans 160 km i 120 km, członek Kadry Narodowej, Członek Komisji Sportowej Polskiego Związku Jeździeckiego ds. Sportowych Rajdów Konnych.
- Krzysztof Wojtecki - zawodnik międzynarodowy, wielokrotnie ukończył dystans 120 km oraz 160 km (m.in. w Dubaju). Były członek Kadry Narodowej. Maratończyk.
- Martyna Kamińska - była członkini kadry narodowej, mimo młodego wieku ukończyła kilkukrotnie dystanse 120 km oraz 160 km na zawodach międzynarodowych i krajowych, serwisowała zawodników z jej klubu – Krzysztofa Wojteckiego i Amelię Wronę.
- Kamila Baar-Kochańska (znana aktorka) - serwisowała Marysię Filipską, która jechała na jej ukochanej kobyłce arabskiej Adeena klasę L (30km). Marysia na co dzień trenuje dyscyplinę WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Przyjechały do nas, żeby zobaczyć czym są sportowe rajdy konne.
- Paweł Kleszcz (sędzia steward), były prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, Steward, konferansjer międzynarodowy na dużych imprezach jeździeckich (np., Cavaliada, Jeździeckie Mistrzostwa Świata itp, nie w sposób wymienić), sędzia FEI** (konkursy międzynarodowe), aktor serialowy i teatralny, lektor, coucher.
- dr hab. Anna Cywińska- pełniła rolę Przewodniczącej Komisji Sędziowskiej. Prof. nadzw. SGGW na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej. Sędziowała do tej pory we wszystkich wydaniach Zawodów Regionalnych w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie.

IV Mazowieckich Zawodów Regionalnych i Towarzyskich – Mistrzostw Warszawy i Mazowsza nie udałoby się zorganizować, gdyby nie pomoc instytucji, wolontariuszy oraz przyjaciół zaangażowanych w przygotowania.

Organizatorzy dziękują: staroście ostrołęckiemu za dotację dla Sportowo-Szkolnego Klubu Jeździeckiego „VIRITIM” na zakup nagród i pucharów dla uczestników Zawodów Regionalnych i Zawodów Towarzyskich. Dziękujemy za nagrody rzeczowe i puchary dla Mistrzów Mazowsza w kategoriach Senior i Junior oraz za zwrot kosztów zabezpieczenia medycznego Zarządowi Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego. Dziękujemy sędziom i lekarzom weterynarii zawodów, którzy trzymali pieczę nad przestrzeganiem regulaminów, przepisów oraz sprawowali kontrolę nad zdrowiem uczestniczących koni. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie za nieocenioną pomoc techniczną. Dziękujemy Nadleśnictwu Pułtusk oraz Leśnictwu Jurgi za zgodę na wstęp i przebieg trasy zawodów na obszarze Lasów Państwowych. Dziękujemy Klubowi Seniora „Rozmaryn” za świetny catering. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i wolontariuszom za pomoc w przygotowaniach do zawodów oraz podczas trwania całej imprezy sportowej. Bez was wszystkich nie bylibyśmy w stanie zorganizować tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki