Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów w ostrowskich parafiach pw. Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Justyna Kajko
Zajrzeliśmy do parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W Wielką Sobotę wierni udają się do kościołów, aby poświęcić wybrane pokarmy. Tradycyjna święconka zostanie podana podczas śniadania wielkanocnego w niedzielę. Każdy element w wiklinowym koszyczku ma swoje znaczenie.

Chleb, jako symbol Ciała Chrystusa gwarantuje pomyślność i dobrobyt. We wszystkich kulturach jest pokarmem powszednim i niezbędnym do życia.

Jajko oznacza nowe, odradzające się życie. Powinno być ugotowanie na twardo. Niektórzy do koszyczka wkładają także kolorowe pisanki dla ozdoby.

Sól jest najważniejszą przyprawą, chroni przed zepsuciem, dodaje smaku pozostałym potrawom. Dla chrześcijan symbolizuje także prawdę i oczyszczenie - to "sól ziemi", o której mówi Jezus w Ewangelii.

Wędlina w święconce zapewnia dostatek - dawniej nie była produktem, na który każdy mógł sobie pozwolić. Ma zapewnić zdrowie i dobrobyt całej rodzinie.

Chrzan przynosi siłę fizyczną i zdrowie. Wzmacnia także działanie innych pokarmów. W tradycji mówi się także o symbolu chrzanu jako goryczy męki Chrystusa.

Pokarmy nie od zawsze były święcone w kościele. Dawniej podczas śniadania wielkanocnego cały stół był kropiony wodą przez najstarszego mężczyznę w domu. W bogatych, ziemiańskich dworach przyjął się zwyczaj zapraszania kapłana w Wielką Sobotę. Nie święcił on jednak wybranych potraw, a całe suto zastawione stoły, przygotowane na najbliższe dni świętowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki